Mühendislik Bölümlerine Baraj Geliyor

0
1682

Tıp ve Hukuk Fakültelerinin ardından mühendislik fakültelerine de baraj uygulaması getiriliyor. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç “Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç mühendislikte en düşük başarı sırası 240 bin olacak” açıklamasını yaptı.

Mühendisliğe giriş için en düşük başarı sırası 240 bin oldu

Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç, diğer mühendislik alanlarında en düşük başarı sırası 240 bin olarak belirlendi. Buna göre 240 binden düşük başarı sırası olanlar bu bölümlere giremeyecek. Mimarlık fakülteleri için de baraj hazırlığı yapılıyor, ancak henüz sınır net değil. Değişiklikler, bu yıl uygulamaya konulacak.

Pedagojik Formasyonla İlgili Çalışmalar Devam Ediyor

Bugünlerde pedagojik formasyonla alakalı bir çalışma yürütüyoruz. Tabi ülkenin ihtiyaçları ve gerçeklerini de sarfınazar etmeden öğretmen ihtiyacının olduğu yerlere ağırlık vererek, bir formüle varacağımızı düşünüyoruz. Bunu önümüzdeki günlerde belirleme durumumuz olabilir. Milli Eğitim’in iş gücü planlamasına da dikkat etmek durumundayız. Önümüzdeki genel kurulların ilkinde veya ikincisinde bu formasyonla ilgili hangi alanlarda ne kadar verileceği hususunda bir açıklamamız olacak.

Mekatronik Mühendisliği

Üniversiteye giriş sınavında bir değişiklik yok

Bu sene ailelerin rahat olması lazım. Yükseköğretime girişle ilgili yapısal bir değişiklik olmayacak. Geçen sene nasıl hazırlanıyorsa öğrenciler, bu sene de öyle hazırlansınlar. Mevcut sistem girilecek programın gerektirdiği yetkinliği sorgulayan adil bir düzenek. Burada yapısal bir değişikliği bu sene için öngörmüyoruz, böyle bir planlamamız yok.
Sınav sayılarının artmasına biz de sıcak bakıyoruz. Bunun üzerinde çalışma yapılıyor. Fakat bu, bugünden yarına yapılacak, alınacak bir karar değil. Açık uçlu soru, kamuoyunun gündeminde uzun zamandır yer işgal ediyor. Tabii ki açık uçluya geçilmesi taraftarıyız. Yani belli bir matematiksel işlemin varacağı son neticenin yazılacağı veya bir isim veya tarihin sorulacağı, tabii ikinci aşamada yapılacak, açık uçlu az soru da yapılabilir. Bu hususta, ÖSYM gerçekten yetkin, çok geniş bir tecrübeye sahip, yapılabilir. YÖK’ün önceliği, yükseköğretime giriş sınavının değiştirilmesi değil kalitenin artırılması.

Bütünleme Yetkisi Artık Üniversitelerde:

Bazı uygulamalarımızı askıya çıkartıyoruz ve bütün yüksek öğretim camiasına da soruyoruz. Daha önce böyle bir uygulama yükseköğretim tarihinde yoktu. YÖK’ün başka konularda da yetki devretmesi için çalışmalarını sürdürüyoruz. Tüm yüksek öğretim sistemini ilgilendiren bir bütünleme sınavı var. Yeni bir yetki devrini de burada açıklayabilirim. Üniversitelerimiz, bütünleme sınavlarına ilişkin birtakım endişelerini ve rahatsızlıklarını, sıkıntılarını ifade ettiler bu konulduğundan itibaren. Biz bugün itibarıyla yükseköğretim kurumlarımıza, öğrencilere eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce bildirmeleri kaydıyla bütünleme sınavlarını açıp açmama, yapıp yapmama hususunda yetki devrediyoruz. Sosyal meseleleri ele almaya başladık, kadına yönelik şiddetle ilgili Yükseköğretim Kurulu’nda daimi bir komisyon oluşturduk, çalıştay yaptık. YÖK’ün eski imajını sırtımızda taşımak istemiyoruz. Biz YÖK’ün bugünkü uygulamalarıyla değerlendirilmesini istiyoruz.

Bir yorum bırakın