Noel İle Yılbaşı Kutlamalarının Farkları

0
1233

Ülkemizde çoğu insan bilgi eksikliği nedeniyle noel ile yılbaşı kutlamalarını aynı kefeye koymakta. Halbuki ikisi farklı bayramlardır.

Noel: her yıl 25 aralık tarihinden itibaren Hz. İsa’nın doğum gününü kutlamak amacıyla etkinlikler gerçekleştirilen bir Hıristiyan bayramıdır. Çoğu Hıristiyan ülkede bu tarihten yılbaşına kadar bayram tatili yapılır. Örnek vermek gerekirse Noel’in bir benzeri Hz. Muhammed için düzenlenen “Kutlu Doğum Haftası”dır.

2014 yılbaşı resimleri

Yılbaşı kutlaması ise bir takvimde gösterilen  yılın dolması ve başka bir yıla geçilmesi kutlamasıdır. Dünya bu bir yılda güneş etrafında dönüşünü tamamlar ve yeni bir yılda tekrar devam eder. Bu açıdan yılbaşı gecesi kutlamalarını, Hıristiyan bayramı olarak nitelendirmek yanlıştır.

Noel’in iki temel figürü Noel Ağacı (süslü çam, altında hediyeler) ve Noel Baba’dır. Bu figürler zaman içinde dini nitelikten sıyrılmıştır ve daha çok hediye alışverişi kapsamına geçmişlerdir. Büyük ihtimalle Noel’in yılbaşı gecesi kutlamasıyla aynı sayılmasının nedeni budur.

Bir yorum bırakın