ÖABT 2015 Sınavı Zor Muydu ? Yorum ve Değerlendirmeler

0
1956

2015 ÖABT sınavı geride kaldı. Sosyal medyadan yapılan yorumlara göre sınav, oldukça zorlayıcı geçti. İşte Twitter ve Ekşisözlük’ten 2015 ÖABT yorumları:

 

Zeynep Dilara ‏@zdilarak 
#Düşünsene öabt ye giriyosun ve neye uğradığını şaşırıyosun 😐

Ramadan Başgan ‏@murtecibasgan
Bugünki ÖABT sınavında tüm branşlar için kazık sorulması yönünde soruları hazırlayanlara talimat falan mı verildi?

Fatma Gülat ‏@fatmagulat
Bakınız bu dramdır!! #KPSS2015 #öabt

kırmızıgözlüklükız ‏@limonsever303
#Düşünsene öabt kpss bitti öabt bitti ramazan bitti salak akraba sorularıyla dolu bayram bitti ve biz deniz sezonunu açtık.. @Atankm3

eliifyy ‏@eliifogretmen
50 SORUNUN SANMIYORUM BENİM 4 YILIMI ÖLÇMEYE YETEBİLECEĞİNİ.
#öabt #KPSS2015

Ufuk DEMİRTAŞ ‏@ufukesk
Ayıptır ya bu çocuklar okullarda Profesör eğitmeyecek, altı üstü Fizik-Kimya-Matematik falan anlatacaklar.. #kpss #öabt

Leyla Öz ‏@leyla__oz
Facebooktaki bütün KPSS sayfalarından çıktım. Artık KPSS adına bir şey görmek istemiyorum. Bu son sınavım olur inşallah. #kpss #öabt

AtanamayanEdebiyatçı ‏@atanmayanlaolur
Bugün de atanamadım anne. #KPSS #öabt

Kimya Öğretmenliği

—–

ingilizce olanı alan bilgisinde kolay, dil yeterliliğinde gereksiz kasmış olan sınav.

ösym’nin ingilizce sınavlarını hiç beğenmiyorum. zevk vermiyor. nitelikli soru hazırlamak yerine nitelikli çeldirici hazırlamaya özen gösteriyorlar galiba. klişe klişe şeyler.

hepsi üç kuruş para kazanmak için.

mr the denioxx
—–
yarısını dil yeterliliği başlığında yaptıkları ingilizce sınavında dil yeterliliğini çoktan seçmeli sorularla ölçmeye çalışan bir sınavdır ayrıca.
varın siz hesaplayın ne kadar nitelikli “ingilizce öğretmenleri” seçecek.

yeri geliyor bu ösym’nin ingilizce sınavlarında alenen bu sistemi yerin dibine sokan pasajlar soru olarak kullanılıyor.

sonra birileri gelip bütün suçun sınavı alan adaylarda olduğunu ima ediyor. hayır millet şimdi size içinden ana-bacı kayacak, ramazan günü günaha sokacaksınız insanları.

bingil burak
—-
soruları öğretmenlere sadece ilgili müfredatlar(lise, ortaokul, ilkokul) çerçevesinde sormadıkları sürece mantıklı bir sınav olmayacaktır.

tarih ve edebiyat(sayısal konuları bilmiyorum) gibi okumakla, ezberlemekle, anlamakla bitmeyecek iki dal var mesela. buradan tam kapsamlı bir sınav yapmanın hiçbir izahı düzgün mantığı yok. daha önce birkaç yazarın da dediği gibi tek mantık var: olabildiği kadar insan eleyelim.

diğer dalların işleyişinden haberdar değilim o yüzden kendi bildiğim alan çerçevesinden bir önerim var. kpss öğretmenlik sınavlarının şu anki hallerinden daha mantıklı olmasının en iyi yolu sadece eğitim bilimleri + müfredattan oluşan alan bilgisi sınavı yapmalarıdır.

haydefineysin
—–
bugün ingilizce’sine girdiğim sınav. pek çalışmadığımdan zorluk kolaylık derecesini pek değerlendiremeyeceğim fakat çok kıyıda köşede kalmış şeyleri sormamışlardı tahmin ettiğim gibi. yani sınav yeni bi sınav olduğu için detay sormuyorlar.

zaman konusunda da sıkıntı yaşamadım. çoğu kişi yaşamış. sanırım son 25 soruyu ilk önce çözmek avantaj sağlıyor çünkü oradaki sorular vakit almıyor.

başıma bir şey gelmeyecekse emin olduğum cevaplar bunlar:

george orwell- oxymoron- eupimism- constuct&content validity- rationalism- backformation- tough(labiodental) – sonnet – piaget’li soru concrete olan – task based – critical age hypothesis

kutsallahmacun

Bir yorum bırakın