ODTÜ’deki Olaylarda Polis Orantısız Güç Kullandı

0
1282

18 Aralıkta ODTÜ’ye Erdoğan’ın gelişi sonucu polis ile öğrenciler arasında bir çatışma patlak vermişti. Türkiye bunu tartışırken, İç İşleri Bakanı İdris Naim Şahin, polisin orantısız güç kullandığını kabul etti.

Şahin, “Bazen kolluğun gereğinden fazla güç kullanması sonucu muhatapların ölümüne sebebiyet verilerek kamuoyunda haklı eleştiri konusu olunmaktadır. Bunun sonucunda kolluk kuvvetlerinin ve dolayısıyla devletimizin imajı ister istemez zedelenmektedir” diyerek  kolluk kuvvetlerinin olayları bastırmada asgari güç kullanması gerektiğini belirtti.

ODTÜ rektörlüğü, polisi kışkırtıcı davranışı nedeniyle kınamıştı. 18 Aralık olaylarına yönelik rektörlük açıklamasında polisin şu davranışlarından bahsedildi:

“Olay çıkmasını önlemek için orada bulunan öğretim üyelerimiz, protestocu gruptan herhangi bir hareket gelmeden polisin yoğun gaz bombası kullanmaya başladığını ifade etmişlerdir. Protestocu grup ise polise taş ve şişe atarak karşılık vermiştir.”

“Polis tarafından kullanılan çok sayıdaki gaz bombasından sınıflarda bulunan öğrenciler, ofislerinde çalışan mensuplarımız yoğun şekilde etkilenmiştir. Atılan gaz bombası kapsüllerinin isabet ettiği öğrenciler yaralanmış, binaların camları kırılmış, mensuplarımıza ait araçlar hasar görmüştür. TOMA tabir edilen araçlardan öğrenciler üzerine su sıkılmış ve polisin “ses bombası” kullandığı belirtilmiştir. Geniş bir bölge içindeki binalarımızda dersler, laboratuvarlar ve sınavlar aksamış, derslikler ve ofisler boşaltılmak zorunda kalınmıştır.”

“Orta Doğu Teknik Üniversitesi olarak, dün yerleşkemizde yaşanan şiddeti kınıyoruz. ODTÜ’nün ve ülkemizin bir an önce şiddetten arınması için öncelikle güvenlik kuvvetlerinin dikkatli davranmasını bekliyoruz.”

Polis: Suçlu Rektör

Öte yandan Ankara Emniyeti hiç bir suçu kabul etmedi. Aksine kampüse giriş çıkışların yeterince denetlemediği gerekçesiyle ODTÜ rektörünü suçlu buldu.

Gün itibariyle bazı ODTÜ’lü öğrencilerin evlerine baskın düzenleyen polisten daha değişik bir açıklama bekleyemezdik.

Ülkede durumlar böyle.

quis custodiet ipsos custodes ?

 

Bir yorum bırakın