Öğrencilerin Yurt Sorunu Devam Ediyor

0
1351

Şehir dışında okuyan bir çok öğrenci için yurt sorunu devam ediyor. Yurtlara başvuran yedekte bekleyen öğrenciler için her hafta pazartesi günü yedek yerleştirmeler açıklanırken, 8. haftaya girilmesine rağmen öğrencilerin yedek sıraları neredeyse aynı. 

 

 

Öğrenci sayısı artınca sorun büyüyor:

Üniversitelerde açıköğretim ve uzaktan eğitim hariç yeni kayıt yaptıranlarla birlikte öğrenci sayısı 3,5 milyona ulaştı. Bu öğrencilerin yarısından fazlası kendi bulundukları şehirden farklı bir şehirde okuyor. Yaklaşık 455 bin öğrenciye yurt sağlandığı dikkate alındığında 1.2 milyon öğrencinin barınma sorunun devam ettiği görülüyor. O nedenle her yıl yurtlara başvuran öğrencilerin büyük çoğunluğu yedeklerde 3-4 ay sıra bekliyor. Bu sürede öğrencilerin bir kısmı beklemekten vazgeçip ya özel yurtlara yerleşiyor ya da eve çıkıyorlar. Ancak maddi durumu yetersiz öğrencilerin sorunu daha büyük. Öyle ki kalacak yer bulamadığı için akrabalarının yanında hatta kafelerde kalanlar bile var. İşte o öğrenciler:

‘Haftalarca kafede yaşamak zorunda kaldım’

Abdurrahman Gazi Budak: Ek yerleştirmeyle Cumhuriyet Üniversitesi Maliye Bölümü’ne yerleştim. Üniversitenin açıldığı 28 Eylül’den bu yana yurt sırasının gelmesini bekliyorum. 38. sıradayım ama hiç ilerleme olmadı. Yurt olmadan öğrencilik çok zor oluyor, mağdur oldum. Sivas’ta uygun ücrette kalacak yer bulamadığım için kafede yaşadım. Duş alacak yerim bile yoktu. Dün geçici olarak bir arkadaşımın yanına yerleştim. Şehirde özel yurtlar 450-550 TL, ev kiraları da 800-900 TL. Bu ücretleri ödeyecek gücü olmayanlar yurtları bekliyor. Bu durumda olan birçok arkadaşım var. Bir arkadaşım ikinci yedekte olmasına rağmen hala sıra gelmedi. En azından yedekte olan öğrencilere geçici olarak yer ayarlanabilirdi.

yurtkur

‘Sıralamam ilerlemedi’

Mahmut Kutlu: Kayıtların başladığı günden beri yedekte bekliyorum. Bu süre boyunca İstanbul’daki bir akrabamın yanında kalıyorum. Yedek sıram 222. Önceki yıllarda 2 haftada sıra geliyormuş, ancak aylardır yurda yerleşmeyi bekliyorum. Sıralamam bir kişi bile ilerlemedi. Bu durum haliyle beni strese sokuyor. İstanbul’da en ucuz yurt barınma, yemek, ulaşımla beraber 1000 TL’yi buluyor. Ev kiralasam, çok pahalı. Bu ücretin altından kalkamam.

‘Mağdur oldum’

B.E.: Bu yıl yurt sonuçları açıklandığında 236. sıradaydım. Her hafta sıralamam değişiyor. Şimdi 82. sıradayım. Şu anda geçici olarak bir yerde kalıyorum ama daha fazla kalmam sıkıntı olacak. Yurda geçersem rahatlayacağım. Düzce Üniversitesi’ni yurda güvenerek yazmıştım. Sıranın ancak 2. dönem geleceği söyleniyor; böyle bir şey olursa çok mağdur olurum. Bazı arkadaşlarım ortada kalınca özel yurtlara veya evlere yöneldi. Eğer yurt çıkmazsa ben de öyle yapacağım.

‘Yurtlarımız karıştı’

Suzan Sevgin: Ege Üniversitesi’nde Anestezi Bölümü ikinci sınıf öğrencisiyim. Katip Çelebi Üniversitesi yerleşkesinin içinde yer alan yurtta kalıyorum. Benim üniversitemle bu üniversite arasında 1 saat 20 dakikalık otobüs mesafesi var. Katip Çelebi Üniversitesi’nin öğrencileri, Ege Üniversitesi’nin içinde yer alan yurda verilmiş. Oradaki öğrenciler de aynı yolu çekiyorlar. Aynı durum Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri için de geçerli. Onlar da Katip Çelebi’den Dokuz Eylül’e gidiyorlar. Bu üniversiteler arasındaki mesafe 2 saat. Günlük 5 TL ulaşıma veriyorum. Aylık 80 TL cebimdem çıkıyor. Kendi üniversitemdeki yurtta kalsam bu masrafım olmayacak. Üniversite açıldığında bu sorunun çözülmesi için KYK’ya başvurmuştum, iki ayda çözüleceğini söylediler ama bir düzenleme olmadı. KYK’nın öğrenci dağılımını neye göre yaptığını merak ediyorum. Sorun bir an önce çözülmeli.

Kaynak – Milliyet Gazetesi; MİNE ÖZDEMİR, OZAN ÖMER KADÜKER

Bir yorum bırakın