Öğrenciye Zorla Dua Okutan Öğretmen Görevden Alındı

0
1095

Alevi bir öğrenciden zorla “kelime-i şahadet” getirmesini isteyen İzmir/Bayraklı’daki Cemil Atlas Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretmeni görevden alındı. Milli Eğitim Bakanı Avcı, bu konuda daha önce yapılmış bir başvurunun olmadığına işaret etti.

CHP İzmir Milletvekili Yüksel, konuyu Meclis’e taşıdı:

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Cemil Atlas Ortaokulu’nda Din Kültürü öğretmenliği yapan bir kişinin ders sırasında Alevi öğrencileri ayağa kaldırarak, “kelime-i şahadet” getirmelerini istediği haberlerini TBMM gündemine taşıdı. Yüksel, “İddia doğruysa Alevilere yönelik ayrımcılık içeren bu yaklaşıma sahip öğretmen hakkında herhangi bir inceleme veya soruşturma başlatılmış mıdır? Öğretmene, ‘Neden sadece Alevi öğrencilerden bu tür bir talepte bulunduğu’ sorulmuş mudur? Öğretmeni uyaracak mısınız? Bu konuda velilerden bakanlığınıza ulaşmış herhangi bir şikayet başvurusu var mıdır? İzmir’deki okullarda, Din Kültürü dersi vermek üzere, dışarıdan görevlendirilen imam, vaiz, müezzin sayısı nedir” diye sordu.

İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

 

Avcı, şu yanıtı verdi:

“Söz konusu öğretmenin okuldaki görevinin iptal edildiği, sözü edilen konuda daha önce yapılmış bir başvurunun olmadığı, il genelinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini vermek üzere yapılan görevlendirme sayısının 163 olduğu, farklı branşlarda olmak üzere olarak atanan herhangi bir yöneticinin bulunmadığı belirtilmektedir.”

Bir yorum bırakın