Öğrenim Düzeyine Göre Kimler Hangi KPSS’ye Girilebilir ?

48
13589

KPSS’ye girecek olan adaylar, sadece en üst öğrenim düzeylerinden sınava girebilirler.Örneğin hem lise hem de üniversite (lisans) mezunu olan biri, KPSS Lise sınavına giremez. Bu kural KPSS’de eşitlik sağlanması için konulmuştur. Zira farklı öğrenim düzeyi mezunlarına farklı zorluklarda sorular sorulmaktadır. Aynı şekilde farklı düzeydeki mezunlara ihtiyaç devlet kurumlarınca farklı olmaktadır.

[ad]

Ortaöğretim Mezunuyum, KPSS Önlisans Sınavına Girebilir Miyim ?

Giremezsiniz.

Son sınıf öğrencileri de KPSS’ye başvurabilir mi?

Evet, başvurabilirler. Sınav sonuçlarının geçerli olduğu iki yıl süresince, mezun olabilecek durumdaki adaylar KPSS sınavına girebilirler.

2Yıllık Üniversite mezunuyum (Önlisans), KPSS Lisans sınavına girebilir miyim?

Giremezsiniz.

Adaylar en üst öğrenim düzeylerinden sınava girebilirler. KPSS, objektif bir yerleştirme yapılabilmesi amacıyla aynı öğrenim düzeyinden adayların birbirleriyle yarışmalarını sağlayacak şekilde, kamu kurum ve kuruluşlarının ihtiyaçları dikkate alınarak farklı öğrenim düzeylerinden yapılan bir yarışma sınavı olduğundan, bu sınava girecek adaylar arasında haksız rekabete sebebiyet verilmemesi için, adayların son öğrenim düzeylerinden sınava girmeleri hususu, tartışılmaz bir zorunluluktur. Lisans düzeyinde yapılacak KPSS’nin son başvuru tarihi itibariyle lisans mezunu olan adaylar, artık ortaöğrenim/önlisans düzeyinden sınava giremezler.

48 YORUMLAR

  • evet. koşul: Sınava, lisans programlarından (dört ve daha fazla yıllık yükseköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlik süresi içerisinde
   mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabileceklerdir

 1. Selam …ben lisans 3.sinifta okuyorken kpss lisans a girdim ve simdi hem onlisans ta bir okuyorum hemde lisans son siniftan devam ediyorum onlisans kpss ye girebilimiyim.. Simdiden tesekkurler ..

 2. Merhaba . Lisans son sınıftayım 1 ders bırakıp okulu uzatmak istiyorum. Bu sene yapılacak lisans kpss sınavına girersem sonrasında mezun olmayıp 2014 orta öğretim kpss sınavına da girebilir miyim ? Amacım iyi bir kpss puanı gelmezse okulu uzatıp orta öğretimden şansımı denemek istiyorum. Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

 3. merhaba lisans 3. sınıf maliye ögrencisiyim okulumun uzaması durumunda kpss ye girebilme imkanım var mı acaba? bazı duyumlarıma göre okuldan diploma almadıkca lisans için yapılan kpss ye girilemiyormus.. şimdiden tesekkur ederım

 4. mrb,
  ben 2012de önlisans kpssye girdim ama hiçbir yere yerleşemedim. şu an 4. sınıf lisans okuyorum açık öğretim. mezun olunca tekrardan lisans kpssye girebilir miyim? acil cevap bekliyorm.. teşekkürler

 5. Merhabalar ..

  Her yıl duyuru ve klavuzlar güncellendiği için ÖSYM de net bir açıklama bulamadım malesef.

  Meclisin KPSS başvuru ve katılımı için 35 yaş düzenlemesi vardı ..

  Emin değilim ama , bu yaş düzenlemesi Anayasa Mahkemesi nden geçmedi sanırım.

  Şu an .. güncel hali ile ; üniversite (Lisans) mezunları için ÜST YAŞ sınırı nedir acaba ?

  Teşekkür ederim.

 6. Merhaba ben bu yıl. aöf 4.sınıfa geçtim 2014 de yapılacak olan önlisans kpss ye girmek istiyorum elimde 2yıllık diploma yok acaba 4.sınıftan mezun olmadığım sürece sınava girebilirmiyim benim için Cok önemli yardımcı olursanız sevinirim.

 7. merhabalar… ben kpss ye önlisans büro yönetimi ve sekreterlikten girmiştim ancak şu anda yine önlisans tıbbi görüntüleme okuyorum… kpss ye tıbbi görüntülemeden girmeme bir engel varmıdır_?

 8. iyi günler ben bu yıl açıköğretim işletme 4. sınıfım bu yıl lisans kpss ye mezun olacak olarak girip önlisansada mezun olarak başvurabilirmiyim.
  Sonuçta lisanstan mezun olabileceğim kesin değil ve kesin olmadığı için önlisanstan da mezunum ve benim lisansdan mezun olacağım kesin olması haziranın sonuna denk geliyor ve önlisans başvuruları bitmiş oluyor.

 9. ii günler kpss üst öğrenim düzeyi iptali fln deniyor bu ara internette danıştayın fln mahkeme kararıda var. merak ettiğim ben 4 yıllık mezunuyum suandada sml okuyorum bu yeni yasayla girebilirmiyim önlisans kpssye. geçen yıl lisans kppsyede girmiştim

 10. merhaba ben lisans 2. sınıf öğrencisiyim 2014 yılı kpss ye lisans düzeyinden girebilirmiyim. çünkü 2016 yılına kadar kapss yapılmayacak ve ben 2016 da mezun olacam eğer olursa 2014 kpss nin son atamalarına başvurmak istiyorum. böyle olabirmi ???

 11. mrb ben gazintep üni.sinde okuyorum ben 3.sınıf öğrencisiyim transkiripte 2.sınf yazıyo lisans kpssine girebilir miyim yardımcı olabilir misiniz ?

 12. ben şu an adalet 1. sınıfındayım ve kpss ye girmek için hazırlanıyorum . kpss ortaöğretim değilde önlisans düzeyinde girebilir miyim ?

 13. Merhabalar,yükseköğretim son sınıf öğrencisiyim ancak okulum uzadı,dahası 2.sınıftan bile dersim olduğu için önlisans mezunu bile sayılmam,KPSS ortaöğretim sınavına girebilir miyim ?

 14. Merhabalar,yükseköğretim son sınıf öğrencisiyim fakat okulum uzadı,dahası 2.sınıftan bile dersim olduğu için önlisans mezunu bile sayılmam,KPSS ortaöğretim düzeyi sınavına girebilir miyim ?

 15. merhaba ben 2, so,ınıf sosyal bilgiler öğretmenliği okuyorum bu sene bittiğinde 2 sene tamamlanmış olacak kpss önlisansa girip düz memurluk tercih edebilirmiyim

 16. Slm hocam ben lısans 4.snftaym fakat seneye maystaki bir dersi vernce mezun olucm yani 1sne snra mezun olucm bu sene lisanstan basvurablrmym?

 17. merhabalar ben aöf uluslararası ilişkiler 4. sınıftayım önlisans kpss ye girebilir miyim? bölümüm 4 yıllık olduğu için ön lisans diplomam yok. ön lisans diploması şart mı ya da okulu bitirmem şart mı?

 18. Pdr 3. Sınıf öğrencisiyim bu yıl kpss 2016 eylülde olcakmış ben bu sınava girerek tercih yapıp atanabilir miyim yoksa ,son sınıfta tekrar mı girmeliyim

  • mezun olmadan girebilir, haziran ayında ve sonrasında yapılan atamalara başvurabilirsiniz. tercih tarihleri başladığında mezun olmanız gerekiyor.

 19. selamın aleykum benı lıse elektırık unıversıtede elektronık okudum unuversitenın bitmesine dört ders var hem kpss orta ogretım hem onlısansa gırebilirmıyım ıkı bolumede başvurabılırmıyım

Bir yorum bırakın