Öğretim Görevlilerine Türban ve Sakal Serbest Olabilir

0
1257

YÖK, yeni yasa taslağına eklediği bir maddeyle öğretim görevlileri için üniversitelerde başörtüsü ve sakalla derslere girebileceklerinin önünü açtı. Madde öğrenci ve öğretim elemanlarına kılık kıyafet özgürlüğü kapsamında dillendiriliyor. Tasarının kabul edilmesi halinde sakal veya başını kapatarak derse giren öğretim elemanlarına yönelik soruşturma başlatılamayacak.
Kıyafet tercihi serbest

“Her öğretim elemanı siyasi düşünce, dil, din, mezhep, inanç, ırk, renk, cinsiyet, kılık – kıyafet tercihi ve diğer sebeplerle herhangi bir ayrım gözetilmeksizin serbestçe eğitim – öğretim, araştırma, geliştirme, yayın yapma ve akademik faaliyetlerde bulunma hakkına ve hürriyetine sahiptir.”

“Engelliler ve özel gereksinimli kimselerle ilgili Kurul tarafından alınacak tedbirlerle yapılacak pozitif ayrımcılık bu madde kapsamında değerlendirilmez. Yükseköğretim kurumları yönetim ve denetim organları ile öğretim elemanları, Kurul’un veya yükseköğretim kurumlarının yetkili organlarının dışında kalan makamlarca hiçbir şekilde görevlerinden uzaklaştırılamaz, öğretim elemanı mesleğinden çıkarılamazlar”

Kaynak: Milliyet

Bir yorum bırakın