Öğretmenler günü için yazılmış yazılar

0
1807

24 Kasımın Anlam ve Önemi

1981 yılından bu yana Yurdumuzda her 24 Kasım günleri, Öğretmenler Günü adı altında kutlanmaktadır. Bu günü tüm ülkeye ve öğretmenlerimize armağan eden kişi kuşkusuz  Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk 24 Kasım 1928 senesinde Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği unvanına sahip olmuştur. Bakanlar Kurulu, Mustafa Kemal Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” ünvanını 11 Kasım 1928’de düzenlediği toplantı esnasında vermiştir. Bu unvan, 24 Kasım’da yayımlanmış Millet Mektepleri Talimatnamesi’nde resmilik kazanmıştır.

1981 yılında Atatürk’ün  100. doğum yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen bir toplantıda, onun “başöğretmen” oluşunun yıl dönümlerini de tüm yurt genelinde Öğretmenler Günü adıyla kutlanması yönünde bir karar alındı. Bu karar, 26 Kasım 1992’de Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Öğretmenler Günü Kutlama Yönetmeliği kapsamında her yıl gerçekleşir.

Öğretmenler Günü, kutsal bir vazife olan öğretmenlik mesleğini icra edenleri yaptıkları görevden dolayı onurlandırmak ve onlara sonsuz şükranlarımızı sunmak için çeşitli kutlamaların yapıldığı bir gündür. Atatürk’de bu mesleğin kutsallığını şu sözleriyle açıklamıştır : “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır!”.

En güzel 24 Kasım Öğretmenler Günü şiirleri

öğretmenler günü kutlaması

24 Kasım

Bugün özel bir gün. Hepimiz için öyle. Hangimizin güzel bir anısı olmadı ki öğretmeniyle. Hepimizin bugün aklını bir şekilde farklı olarak çalıştırıyor olabilmesi biraz da onların bakış açısına ve bizlere verdiği özene bağlı değil mi? Kutsallığı insan yetiştirmekte, bizleri iyi birer birey olma yolunda ailemiz kadar yönlendirebilmesinde.

Bugün öğretmenler günü ve burada bulunan, hem öğretmen olan hem de öğretmen adayı olan tüm arkadaşlarımın öğretmenler gününü kutluyorum. İyi ki varsınız ve iyi ki çocuklarımızı emanet edebileceğimiz değerli insanların varlığını da görebiliyoruz.

Çok kısa bir süre gönüllü öğretmenlik yapmıştım. O sınıfa girince, derste anlattıklarınız can kulağıyla dinlenince, tatlı bir özen gösterilince varlığınıza çok çok mutlu oluyorsunuz. Bunları sonuna kadar da hak ediyorsunuz. Birine bir şeyler katabiliyor olmak büyük bir keyif ve bunu yaşamınızın uzunca bir bölümünde sıkılmadan, bıkmadan ve yılmadan yapabilmenizi diliyorum.

Öğretmenler gününüz kutlu olsun. Mutlu olun.

Uzun uzun yazmadan kutlayamadım.

Bana kendi doğrularımı buldurmuş, kendi yolumu çizmeme yardımcı olmuş, okumayı, okuduğumu anlamayı, anladığımı yorumlamayı, yorumumu ifade edebilmeyi, ifade ettiğimi yazabilmeyi, yazdığımın arkasında durabilmeyi öğretmiş bütün öğretmenlerimin öğretmenler günü kutlu olsun. Çocuklara okulu sevdirebilmiş, araştırmayı öğretebilmiş, kendi ayakları üzerinde durmayı öğütlemiş, Atatürk’ün izinden yürüyebilmiş bütün öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun. Öğrencilerine destek olmak isteyen, onları cehaletten koruyacak, onları anlamaya çalışacak ve yozlaşmalarına karşı savaşacak olan öğretmen adayları, onların da öğretmenler günü kutlu olsun.

Bir yorum bırakın