Öğretmenler İçin Staj ve KPSS İçeriği Değiştirilecek

0
1275

Milli Eğitim Bakanlığı ‘öğretmenlik‘ mesleğinin geliştirilmesine yönelik yeni öğretmen stratejisini açıkladı. Buna göre eğitim fakültesinde öğrenim gören Öğremen adaylarnın staj saatleri arttıracak ve 2013’te yapılacak olan KPSS  Alan Sınavına ağırlık verilecek. Gribilge.com, ayrıntılar yazının devamındadır.

[ad]

Uygulamalı Dersler: 

Yeni düzenlemeye göre: YÖK, Üniversiteler ve Okullar, Öğretmenlerin staj deneyimini geliştirmesi için birlikte çalışacaklar. Bugün öğretmenlikte uygulamalı derslerin oranı %20 civarında seyrediyor. Yeni düzenlemeyle öğretmenler için staj ve uygulamalı derslerin diğer derslere oranı %50 civarında olacak.

Öğretmen Maaşlarının Belirlenmesi: 

Yeni sistem tasarısına göre tüm öğretmenler aynı temel basamaktan başlayacaklar. Basamak atmak için performans sınavlarına girecekler bu şekilde basamak atlayan öğretmenlerin maaşları artacak. Aynı şekilde başarısız olanlar da bulunduğu seviyeyi kaybedebilecek.

KPSS’de Alan Sınavı:

Ayrıca Öğretmenler için alan sınavı da yapılacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in yaptığı açıklamaya göre 2013 yılında KPSS sınavında genel kültür, genel yetenek ve eğitim bilimleri sınavlarının yanında öğretmen adayına; alanına uygun, dersin nasıl öğretileceği, anlatılacağı konularında sorular da yöneltilecek. KPSS’ye giren öğretmen adayı alanları çok farklı olduğundan en çok ihtiyaç duyulan alanlarda bu sınavlar yapılacak.

Bir yorum bırakın