Öğretmenlere Yükseklisans ve Doktora Müjdesi

0
1297

Özür grubunda olmasına rağmen daha önceleri bir ilde görev yapan öğretmen MEB tarafından izin verilmediği için başka ildeki bir üniversitede yükseklisans veya doktora yapamıyordu. Eğitim-İş’in bu kısıtlama için Danıştay’a başvurmasıyla sorun çözüldü. Danıştayın kararı eğitim özrü madurlarının süren davalarının başarılı geçmesini sağlayacak ve bu da dolaylı olarak öğretmenlere başka ilde yükseklisans ve doktora hakkı getirecek.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir: “Hakkari’de öğretmenlik yapan bir kişi, istediği bir başka ilde yükseklisans ve doktora yapamıyordu, çünkü Milli Eğitim Bakanlığı izin vermiyordu. Özür grubunda olmasına rağmen tüm uyarılarımıza rağmen atama yapılmıyordu. Danıştay 2. Dairesi, yürütmeyi durdurma istemimizi karara bağlayarak, eğitim özrünü dışlayan kılavuz hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

Karar eğitim özrü mağdurlarının yüzünü güldürecek, eğitim özrü mağdurlarının açtıkları ve halihazırda devam eden tüm davalara olumlu etki ederek bu davaları mağdurların kazanmalarına olanak sağlayacak. Hep ifade ettiğimiz gibi yüksek lisans ve doktora eğitimi kariyer ilkesini yaşama geçiren akademik basamaklardır. Danıştay, kamu görevlilerinin yüksek lisans ve doktora yapma girişimlerinin idare tarafından ‘suistimal girişimi’ olarak değerlendirilmesinin sakat bir bakış açısı olduğunu ortaya koymuştur.”

can egrisi

Bir yorum bırakın