Öğretmenlere Zorunlu Rotasyon Mu Geliyor ?

0
1574

Milli Eğitim Bakanlığının dershanelerin kapatılmasına yönelik yasa tasarısında öğretmenlere zorunlu rotasyon konusu tekrar göndeme geldi. Öğretmenlere rotasyon ne zaman gelecek, öğretmenlere rotasyon var mı ?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde eğitim alan öğrencilerin diğer öğrencilerle olan ders eksikliklerinin giderilmesi amacıyla bölgeler ve okullar arasında yer değiştirme şartını geçerli kılacak “rotasyon” uygulamasına hazırlanıyor.

Şuanda, öğretmenler 3 sene zorunlu doğu hizmeti olan öğretmenler; evlilik, sağlık, eğitim şeklinde sebepler ile hizmetlerini bitirmeden atamalarını batı illerine isteyebilmekteler. Sonuç itibariyle bu bölgelerdeki birçok çocuk birinci sınıf öğretmeni ile ilkokul sürecini tamamlayamamaktadır.

Kimya Öğretmenliği

Daima aynı okulda hizmet verilmez

İlgili kurumun incelemeleri sonucunda uzun sene kişinin aynı okulda hizmet vermesi “öğretmenlerin çok iyi” olarak nitelendirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle ilgili bakanlık rotasyon uygulaması ile öğretmenlerin görev yaşamı süresince en az birkaç defa okul değiştirmesi gerekecek. Bu kapsamda MEB uzun süreler aynı kurumda eğitim veren öğretmenin okulunu veya bölgesini değiştirmeye tabii tutacak.

Bir yorum bırakın