Okul Puanı Nedir, Nasıl Hesaplanır ?

5
8514

Ortaöğretim Başarı Puanı kısaca OBP, öğrencilerin daha çok “okul puanı” diye bildikleri puandır. Bu başarı puanı, öğrencinin lisedeki not ortalaması dikkate alınacak hesaplanır.

Bu notlar en az 250 en fazla 500 olacaktır. Bu OBP notları (okul puanları) her aday için -meslek liseleri hariç- 0.12 ile çarpılacaktır bu not da ilgili puan türünün (MF-TS-FM gibi) üzerine eklenecektir.

Diyelim: OBP’niz 300.

300 x 0,12 = 36 Puan (sınav sonucunuza bu puan eklenir)

OBP puanlarınıza haziran ayında osym.gov.tr’den ulaşabileceksiniz.

OBP hesabı ayrıntılı bir biçimde aşağıda açıklanmıştır:

Okul Puanı – OBP NASIL HESAPLANACAKTIR?

6287 sayılı Kanun.’un 14. maddesi gereği; yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim bitirme notları dikkate alınacaktır. Ortaöğretim bitirme notları en küçüğü ikiyüzelli, en büyüğü beşyüz olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecektir. Ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir.

Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50.’nin altında olan diploma notları 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

 

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) hesaplanmasında Türkiye geneli dikkate alınacaktır.

Ortaöğretim Başarı Puanlarının (OBP) hesaplanmasında adayların öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden elektronik ortamda ÖSYM.’ye bildirilen diploma notları kullanılacaktır.

DİKKAT: 2013-ÖSYS.’ye başvuran adayların diploma notları Haziran ayı içerisinde ÖSYM.’nin İnternet sayfasında belirtilecek olan tarihler arasında, adayların öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden elektronik ortamda İnternet aracılığıyla toplanacaktır.Okul Müdürlükleri tarafından ÖSYM.’ye elektronik ortamda bildirilen diploma notları listelenerek adayların kolaylıkla görebilecekleri bir yere asılacaktır. Adaylar bu bilgilerini mutlaka kontrol etmelidir. Adayların bu bilgilerini https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden de kontrol etmeleri gerekmektedir. Adayların düzeltme istekleri incelenerek gerekli düzeltmeler, süresi içinde okul tarafından yapılacaktır. Süre tamamlandıktan sonra gelen düzeltme istekleri kabul edilmeyecektir. Bu bilgilerin ÖSYM.’ye eksik ya da yanlış bildirilmesinden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

universite

YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN OBP BU PUANLARA NASIL
EKLENECEK VE EK PUANLAR NASIL HESAPLANACAKTIR?

Her aday için hesaplanmış olan OBP; 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenecek ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

6287 sayılı Kanun.’la 2547 sayılı Kanun.’a ek .“GEÇİCİ MADDE 61.” gereği; bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca saptanacak alanlarda bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilirken OBP.’nin 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlar da yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

universite ogrencileri

2012-ÖSYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına (açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları hariç) yerleştirilen adaylar 2013-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP.’ye uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. Yükseköğretim Genel Kurulunun 29.08.2012 tarihli, .“2012-ÖSYS.’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylardan kayıtların yapıldığı 3-7 Eylül 2012 tarihleri arasında ortaöğretim kurumundan mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ve ortaöğretim sorumluluk sınavı veya ek sınav sonucunda ortaöğretim kurumundan mezun olan öğrencilerin 2012- ÖSYS.’de kayıt hakkı kazandıkları programların kontenjanları dikkate alınmaksızın kayıt yaptırabileceklerine.” ilişkin
kararı gereği, ortaöğretim kurumundan 7 Haziran 2013 tarihine kadar mezun olan adayların (Sınavsız Geçişle yerleşenler veya açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programlarına yerleşenler hariç), 2013-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken OBP.’lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülecektir.

Ortaöğretim sorumluluk sınavı veya ek sınav sonucuna rağmen 7 Haziran 2013 tarihi itibarıyla hâlen ortaöğretim kurumundan mezun olamayan öğrenciler, bu durumlarını 19 Haziran 2013 tarihine kadar resmi belge ile Merkezimize bildirdikleri takdirde bu adayların OBP.’lerinin çarpılacağı katsayılar yarıya düşürülmeyecektir. Bu adaylar, kılavuza ekli Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak Merkezimize başvurmalıdır. Dilekçede bu durumlarını ayrıntılı açıklayarak, .“7 Haziran 2013 tarihinde hâlen öğrenci oldukları.” yazılı okul onaylı resmi belgelerini,
8-19 Haziran 2013 tarihleri arasında ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06538 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. 19 Haziran 2013 tarihinden sonra ÖSYM.’ye ulaşan belgeler ile ekinde resmi belge olmayan dilekçeler işleme alınmayacaktır.

Sınavsız Geçiş ile 2012-ÖSYS.’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların OBP.’lerinin çarpılacağı katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

 

5 YORUMLAR

  1. hocam merhabalar benim Obp puanım geçen sene say379’du ve okuldan bana 45.5 puan gelmişti. benim sorum şu: ben geçen sene aldığım puanın aynısını bu senede alacak mıyım yani okul puanları sabit mi? eğer düşerse ne kadar düşer örneğin 44 veya 43 olabilir mi?(çok düşme ihtimali var mı?) şimdiden teşekkürler .

  2. merhabalar,
    benim diploma puanım 77,55 bana hesaplamalarıma göre okuldan 52 puan geldi hiçbir yere yerleşmedim bu puan tekrar gelir mi ? hesaplamalarda 46 gelmesi gerekirken 52 gelmesi nasıl oluyor? ösym 77,55 olan puanı 80 olarak mı algılıyor ?

Bir yorum bırakın