Okulda Katliam: 20 Öğrenci Ölü

0
1168

ABD Connecticut eyaletindeki Newtown kentinde ilkokulu basan silahlı saldırgan, 27 kişiyi öldürdükten sonra intihar etti.

20 yaşındaki Adam Lanza, ilkokulda katliam yapmadan önce evde, öğretmen annesini öldürdü.  Daha sonra yerel saatle 09.30’da, annesinin öğretmen olarak görev yaptığı Sandy Hook İlkokulu’nu basan Lanza, katliam yaptı.

Siyah giyimli ve üzerinde çelik yelek olan saldırgan, yanındaki iki silahla etrafa rastgele ateş açtı.

ABD polisinin yaptığı açıklamaya göre; olayda 20’si çocuk 27 kişi hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren çocukların yaşlarının 5 ile 10 arasında değiştiği öğrenildi.

abd okul

Otizim hastası olduğu öne sürülen saldırganın intihar ettiği belirtiliyor.

Henüz resmi makamlarca doğrulanmayan bazı iddialara göre; zanlının annesi de okulda öldürülenler arasında bulunuyor. Bazı kaynaklar ise saldırganın, annesini okul baskınından önce öldürdüğünü belirtiyor.

EVİNDE CESET BULUNDU 


Güvenlik güçleri saldırıyla ilgili inceleme başlattı. Zanlının evine baskın düzenleyen polis ekipleri, burada da bir cesetle karşılaştı. Cesedin saldırganın babasına ait olduğu iddia edildi.

Ayrıca, olayla ilgisi olduğu iddia edilen bir kişi de gözaltına alındı.

AĞABEY KATİL İLAN EDİLDİ
Olayla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmaması bilgi kirliliğine neden oldu. ABD basınının katil olarak resimlerine yer verdiği 20 yaşındaki Ryan Lanza isimli kişinin, saldırgan değil, saldırganın başka bir eyalette yaşayan ağabeyi olduğu ortaya çıktı.

OBAMA VALİYİ ARADI 


Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip eden ABD Başkanı Barack Obama, Connecticut’taki okula yönelik silahlı saldırıyla ilgili Connecticut Valisi Dan Malloy ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Obama’nın, Vali Malloy ile görüşerek, olayla ilgili son bilgileri aldığını ve hayatlarını kaybedenler için başsağlığı dilediğini bildirdi.

Carney, Obama’nın Beyaz Saray İç Güvenlik Danışmanı John Brennan’dan da saldırıyla ilgili brifing aldığı ve gün içerisinde son gelişmelerle ilgili bilgilendirilmeye devam edeceğini belirtti.

Jay Carney, bugün saldırıyla ilgili bir açıklama yapması beklenen Barack Obama’nın, FBI Direktörü Robert Mueller ile de telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

ÜNİVERSİTE BASKININDA 33 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ 


Ülkede benzer saldırılar daha önce de yaşanmıştı.

En son geçen Temmuz ayında ‘Batman Dark Knight Rises’ filminin gösterimini basan silahlı saldırgan 12 kişiyi öldürmüş, 58 kişiyi de yaralamıştı.

2007 yılında ise ABD’nin en saygın devlet üniversitelerinden Virgina Tech’in Blacksburg kampüsünde bir öğrencinin düzenlediği silahlı saldırıda 33 kişi hayatını kaybetmişti.

www.ntvmsnbc.com haberidir.

Bir yorum bırakın