Okullara 12 Bin Ücretli Öğretmen Alınacak (2012)

2
1995

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer 2012 – 2013 eğitim öğretim yılı için ücretli öğretmen alımları hakkında demeç verdi. Dinçer 4+4+4 sistemiyle okullara 60-66 aylık 300 bin civarı çocuk kayıt edildiğini ve 40 bin öğretmen atanmasından sonra kalan açık için 12 bin ücretli öğretmen alınacağını belirtti.

[ad]

Ayrıca 4+4+4 eğitim sisteminin çok konuşulan seçmeli dersleri  tanıtım videolarının 10 Eylül’den itibaren internette yayımlanacağı belirtildi.

Seçmeli Ders seçimi internetten yapılacak.

“10 Eylül’den itibaren bakanlığın sitesine seçmeli derslerle ilgili videolar yüklenecek. Veliler, bu videolar aracılığı ile tüm seçmeli dersleri tanıyacaklar. Öğrenciler internet üzerinden seçmeli dersleri belirleyecekler. Bu yöntemi özellikle gündeme getirdik. Çünkü okulların inisiyatifine bırakılsaydı, belki müdürler veya öğretmenler velileri yönlendirip, etkileyebilirlerdi. Aileler kendileri karar versin istedik. MEB sitesi üzerinden tercih yapacaklar. Bu konuda çok rasyonel ve analitik davranıyoruz.”

Seçmeli ders sınıfının açılması için 12 öğrenci şart

“Seçmeli ders sınıfının açılabilmesi için en az 12 öğrenci bulunması şart olacak. Eğer yeterli öğrenci sayısına ulaşılamazsa veya öğretmen yoksa o sınıf açılmayacak. O zaman öğrenciden yeniden seçim yapmasını isteyeceğiz. Yakın iki okuldaki öğrenci sayısı seçmeli ders sınıfı açılmasına yetiyorsa, öğrenciler birleştirilecek. Bu da olmuyorsa, bu yıl o seçmeli sınıf açılmayacak. Birinci sınıfların müfredatı tamamen değişti.”

40 bin atama yapılıyor

“Bu yıl için 700 bin civarında birinci sınıflara yeni kayıt oldu. Ayrıca 300 bin civarında 60-66 aylık olanların kaydı var. Yaptığımız tahminlere göre bu yaş aralığında okula gelmeyecek çocuk sayısı 150 bini geçmeyecek. Bu yıl 40 bin öğretmen ataması yapılıyor. 15 bin civarında açık kalacağını düşünüyoruz. Bunu ücretli öğretmen yöntemi ile kapatacağız.”

Kaynak: Hürriyet.com

2 YORUMLAR

  1. sayın ömer dinçer açık 130 000 diyorsun 40 000 alımdan sonra kalan açık 15 000 diyorsun bu ne perhiz ne lahana turşusu allahını peygamberini kitabını seversen istifa et..

  2. bundan önceki chp 5 bin 10 bimn alımı zor yaparken bizim akp bir almaya 40 bin alıyor bunu görün görün bu kadarda olmaz adam bir düşünürü bee bu nimeti görün artık ak parti için canım feda olsun

Bir yorum bırakın