Okullarda Türban Serbest Mi ?

2
2355

27 Kasım 2012’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararıyla okullarda (ilk ve ortaöğretim) artık serbest kıyafet uygulamasına geçildiğini belirtmiştik. Medyada, ilgili kararın türbanla ilgili maddeleri nedeniyle türbanın artık okullarda serbest olup olmayacağı konusunda soru işaretleri bulunmaktadır.

Türbanla ilgili madde:

(6) Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilir.

  • Bu maddeye göre imam hatipte okuyan öğrenciler tüm derslerde türban takabilirler.
  • Ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur’an-ı Kerim derslerinde öğrenciler başlarını örtebilir.

Bkz. 27 Kasım 2012 Kılık Kıyafet Yönetmeliği

 

2 YORUMLAR

  1. çok saçma anlamıyorum.bide özgürlükten bahsedilmekte!!nasıl bir özgürlük başı açık ve kapalı her bayan eşit haklarda olmalı fakat imam hatip dışında anadolu fen lisesi okumak isteyenler başlarını açmak zorunda mı oysaki hani laiktik dinimizi özgürce yaşayabilirdik fakat önümüze dinimizi yaşamak için engel çıkarıyorlar.İMAM HATİP DIŞINDAKİ ORTAOKUL VE LİSELERDEKİ öğrenciler seçmeli ders dışlarında da başlarını kapatabilmeliler ne yani bu zaten 1400 yıl önce ki kanundu şimdiki değillll.

    • aynı düşüncedeyim yani türbanla okuyuncada aynı bilgiyi veriyorsununz başı açıkta ne değişiyor !! lafa gelince herkez müslüman dinimizi dogru edebli şekilde yaşayalımm…

Bir yorum bırakın