Okullarda Kuru Üzüm Dağıtımı Programı Ne Zaman Başlayacak?

0
1580

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi ve AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, “Okul Sütü Projesi”ne benzer şekilde öğrencilere kuru üzüm dağıtımının, nisan ayından itibaren uygulanmaya başlanabileceğini belirtti.

Kuru üzüm dağıtımıyla ilgili ilköğretim okulu öğrencilerinin velilerine izin formu dağıtılmaya başlandı. Formda öğrencilere sağlıklı ara öğün tüketme alışkanlığını kazandırmak amacıyla başlatılan program kapsamında öğrencilere haftada 2 gün 50 gramlık paketlerde kuru üzüm dağıtılacağı ifade edildi.

TBMM Sağlık Komisyonu Üyesi Yurttaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarda kuru üzüm dağıtımı konusunda 3 yıl önce hazırladıkları projenin Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da desteğiyle bu yıl hayata geçirildiğini ifade etti.

Projenin daha sağlıklı bir neslin yetişmesine önemli katkılar sağlayacağını dile getiren Yurttaş, şunları söyledi: kuru_üzüm

“Kuru üzümlerin dağıtılacağı ambalajlarla ilgili çalışma devam ediyor. Yılda 60 bin tonluk bir kuru üzümün dağıtılması planlanıyor. Bozulma ihtimali olmaması ve kolay dağıtılabilir olması nedeniyle bu tip dağıtımlara çok uygun bir ürün. Dağıtım tüm Türkiye’de aynı anda başlayacak. Dağıtımı nisan ayında başlayabilir. Öncelikli hedefimiz çocuklarımızın zararlı şeker içerikli ürünler yerine doğal kuru üzümleri tüketmelerini sağlamak. Kuru üzümde kişi başı tüketimimiz 250-300 gram. İhracat yaptığımız ülkelerde ise bu rakam 1,5 kilogram seviyesinde. Hedefimiz bu seviyeleri yakalamak.”

 

Bir yorum bırakın