Okullarda müfredat değişiyor. Evrim artık yok

0
1243

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, bakanlığın bir süredir üzerinde çalıştığı yeni müfredat konusunda bilgi verdi. Bir ay askıya çıkacak yeni müfredatta bilgi temalı içerik hafifledi ancak ders saatleri arttırıldı, darbeler de konulara dahil edildi ve yabancı dil hazırlığına verilen önem arttırıldı. Tüm bunların arasında lise son sınıf biyoloji dersinde yer alan “Hayatın başlangıcı ve evrim” ünitesi çıkarıldı. Öte yandan Atatürk’e yönelik bir takım değişiklikler de mevcut.

BAKAN Yılmaz, Eğitim-Bir Sen’in inkılap tarihinin kaldırılması önerisinin sorulması üzerine, “Bununla ilgili bir çalışma yok. Askıya çıkarılan dersler arasında Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi var” dedi. Yılmaz, fizik ve fen kitaplarında ‘büyük patlama’ ve ‘evrim’ konularının çıkarılmasıyla ilgili soruyu ise şöyle yanıtladı: “Taslağı inceleyin, herkes görüşünü söylesin. Ondan sonra ortaya bir metin çıkacaktır. İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. İlim ne söylüyorsa biz onu takip edeceğiz. Diğeri de ilim midir, varsayım mıdır, kuramsal mıdır ayrı bir tartışma gerektiriyor.

 

İlk ve Orta Okulda Atatürk

İlkokul birinci sınıf müfredatında Atatürk ile ilgili konularda da değişiklikler yapılması planlandı. Atatürk ile ilgili 1’inci sınıf öğrencilerine aktarılacak bilgiler azaltılıyor. 1’inci sınıfta Atatürk’ün sadece hayatı hakkında bilgi, beceri ve değer sahibi olmaları hedefleniyor. Daha önce birinci sınıfta değinilen, “Atatürk’ün çocukluğunun araştırılması” 2’nci sınıf, “Atatürk’ün kişilik özelliklerinin araştırılması” ise 3. sınıf kazanımı olarak yer aldı.

Taslakta “Atatürk’ün hayatını bilir” başlığında, “Görsel ve işitsel materyallerle Atatürk’ün sadece doğum yeri, anne ve babasının adı, ölüm yeri ve Anıtkabir üzerinde durulur” denildi.

Kaynak: Gamze KOLCU, Hürriyet

Bir yorum bırakın