Ömer Dinçer’in Serbest Kıyafet Uygulaması Açıklaması

0
1245

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, 2013 – 2014 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak olan serbest kıyafet uygulaması hakkında açıklama yaptı.

Amaç eğitim ortamını demokratikleştirmek:

İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılan Türkiye-İspanya hükümetlerarası zirveye katılan Bakan Dinçer, eğitimde kılık kıyafetin serbest bırakılmasıyla ilgili değişikliği AA muhabirine değerlendirdi. Bakan Dinçer, ”Son zamanlarda eğitim sisteminin giderek daha da demokratikleştiği ve esnekleştiği bir süreç yaşıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de eğitim sistemimiz esnekleşiyor. Türkiye’de siyaset ortamında olduğu gibi eğitim ortamı da demokratikleşiyor. Aslında bugün kılık kıyafet ile ilgili aldığımız karar bu durumu pekiştiren bir uygulama oldu” dedi.

Tek tip okul kıyafeti örnek aldığımız ülkelerde kullanılmıyor:

Türkiye’de bu zamana kadar, ”otoriter dönemlerin, geçmiş dönemlerde kullandığı bir kıyafet uygulamasının var olduğunu” belirten Bakan Dinçer, ”En son, önlük uygulamasını 1992 yılından sonra demir perde ülkeleri kaldırdı. Gelişmiş batı ülkeleri ise bunu 1960’lı yıllardan beri kullanmıyor. Bizim kendisini örnek aldığımız İtalya, Almanya gibi ülkeler, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra kıyafet uygulamalarından vazgeçtiler. Arada neredeyse yarım asırlık bir süre var. Biz ise önlük uygulamasına bile devam ediyorduk” şeklinde konuştu.

İngiltere, Güney Kore, Japonya gibi bazı ülkelerde halen okul forması uygulaması yapıldığını hatırlatan Bakan Dinçer, ”Ama Türkiye’de okul forması uygulamasına geçemezdik çünkü velilerimize ciddi bir maliyet getirirdi. Bundan kıyafetleri serbest bıraktık” dedi.

Otoriter yapıdan uzaklaşmak:

Bakan Dinçer, eğitimde kılık kıyafet serbestliğinin çocuklara güven vereceğini vurgulayarak şunları söyledi: ”Biz, serbest kıyafetlerle çocuklarımızın kendilerine olan güvenlerinin daha da artacağını düşünüyoruz. Çünkü bu zamana kadarki uygulamalarla çocuklarımız otoriter bir yapı altında ezildiler. Erkeklerin saçlarının kesilmesi, kızların saçlarının örgülü olup kurdele takılması gibi uygulamalar aslında onların iradesi dışında, güvenlerini sarsan sonuçlar da doğurabiliyordu. Bütün bunları yan yana koyduğumuzda ben yeni uygulamanın çocuklarımıza daha fazla güven getireceği kanaatindeyim.”

‘Kararımızı erken aldık çünkü bu konuda yatırım yapan işadamlarımız tedbirlerini alabilsinler’

Bakan Dinçer, ”Kılık kıyafetlerin serbest bırakılması ne zamandır bakanlığınızın gündeminde-” şeklindeki bir soruya ”Bu aslında geçtiğimiz yıl üzerinde çalıştığımız bir konuydu. Özellikle, milli güvenlik dersiyle ilgili uygulamalar üzerinde çalışırken bunu da düşünmüştük ama o dönemde biraz geç kalındığı için, özellikle, ekonomik olarak bu alanda çalışan sektörde sıkıntı yaratabileceği endişesiyle teyit etmiştik. Bu yıl kararımızı erken verdik. 2013 yılına kadar bu konuda yatırım yapan işadamlarımızın tedbir almaları için de fırsat olmasını istedik” cevabını verdi.

Kaynak: http://www.meb.gov.tr/haberler

Bir yorum bırakın