Ömür Boyu Ehliyet Dönemi Sona Erdi

0
1424

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in yürürlüğe konulmasıyla ömür boyu ehliyet dönemi sona erdi. Buna göre ehliyetler sınıfına göre 5-10 yılda bir yenilenecek, ehliyet alma sınavları ve uygulamaları ise zorlaşacak.

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmeliğin sürücü kurslarına ilk defa başvuracaklar için 2 yıllık stajyerlik şartı getirdiğini söyledi.

Sürücü kursuna başvuran, yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olan kursiyerin, 2 yıl süreyle stajyer sayılacağını ifade eden Tekin, adayın bu sürede 75 ceza puan hakkı olacağını bildirdi..

Otomobil ehliyetleri 10 yıl geçerli olacak:

Yönetmelikle şu anda verilen 9 ehliyet sınıfının 18’e yükseldiğini ifade eden Tekin, “Bu ehliyetler de artık ömür boyu olmayacak. Otomobil, motosiklet gibi küçük ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetler 5 yılda bir değiştirilecek. Sürücüler, sağlık raporu aldıktan sonra ehliyetlerini değiştirebilecek. Böylelikle ömür boyu ehliyet önemi ortadan kalktı” dedi.

2013 ehliyet sınavı

Tekin, yönetmelik hükümeleri doğrultusunda, ülkedeki 24 milyonun üzerindeki ehliyetlerin 1 Ocak 2016’dan itibaren yenileneceğini belirterek, sürücülerin ehliyetlerini 15 lira karşılığında değiştirileceğini bildirdi.

“STAJYER EHLİYET YÖNETMELİĞİ 2016’DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK”

Bir yorum bırakın