Örgün Eğitim Nedir ?

8
153425

Örgün eğitim, düzenli bir biçimde yapılan, öğrencilerin belirlenen zaman ve mekanlarda derslere katılmasının gerektiği eğitim türüdür. Örgün öğretim açık öğretimden, derslerin verilmesi ve katılma zorunluluğu ile ayrılır. Örgün eğitimin yapıldığı yerler okul nitelikleri taşır. Örgün eğitim, formel eğitimdir, düzenli ve genel amaçlıdır. Profesyonel eğitim hizmetidir.

[ad]

Örgün eğitim: okul öncesi eğitim, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarını kapsar.

2. Öğretim örgün eğitim kapsamında mıdır ?

Evet, 2. öğretim de örgün eğitimden sayılmaktadır. İkinci öğretimin birinci öğretimden farklı ders saatleri ve harç ücretleridir. Eğitim açısından teknik bir farkı bulunmamaktadır.

Uzaktan eğitim örgün eğitim kapsamında mıdır ?

Hayır, uzaktan eğitimin türü adı üstünde uzaktandır. Örgün eğitimde derslerde fiziksel olarak bulunma durumu vardır. Uzaktan eğitimde dersler bir yere gidilerek değil de bilgisayardan öğrenilir, ayrıca sınavlara bilgisayardan girilir.

8 YORUMLAR

  1. düz lise mezunuyum açık öğretım muhasebe okumayı düşünüyorum örgün eğitime geçiş olur mu bellş bir süre sonra normal üniversiteye geçiş olur mu ?

  2. uzaktan eğitim istanbul üniversitesi işletme kazandım ancak bir sözel öğrenccisi olarak kaygılarım var acaba uzaktan eğitimden örgün eğitime geçiş imkanı varmıdır varsa zormudur ?

  3. Mrb ben örgün öğretim den eğitim görmek istiyorum çalışıyorum bu mümkünmu ve örgün eğitimde pskoloji yada mühendislik gibi bölümler varmı

  4. Merhaba ben sumeyye, bir universitede orgun egitim lisans programina kayitliyim. Baska bir universitede baska bir lisans programi okunabilir mi bunu arastiriyorum. Orgun ogretim olmamak uzere okunabiliyormus, ama ben hukuk okumak istiyorum ve acikogretim hukuk diye birsey yok, nasil kayit yaptirabilirim? Ben 2. Ogrentimlerin orgun ogretimden sayilmadigini dusunerek 2. Ogretim hukuk okuyabilecegimi saniyordum fakat yazinizda 2. Ogretimlerinde orgun ogretim kapsamina girdigini soylemissiniz. Acaba istegimi gerceklestirmenin baska bir yolu var mi? Yani bir lisans programina kayitliyken baska bir lisans programina kayit yaptirabilir miyim? (Ikiside acikogretim olmamak kaydiyla) umarim cabuk cevap verirsiniz iyi gunler ?

Bir yorum bırakın