Ortalaması 70 Olan Öğrenciler Farklı Bölümde Okuyabilecek

6
2315

YÖK, üniversitede bölümler arası geçişleri kolaylaştırmaya devam ediyor. Tıp, mühendislik ve hukuk dışında iktisadi ve idari bilimler, fen-edebiyat ile sosyal bilimlerde okuyanlar 70 başarı ortalamasını tutturursa çift diploma sahibi olabiliyor. YÖK Başkanı Çetinsaya’nın, yatay geçişteki düzenlemeler ve mezun olup tekrar üniversite sınavına girmeyi düşünenler için açıklamaları aşağıda.

Geçtiğimiz günlerde ‘Büyüme, Kalite, Uluslararasılaşma: Türkiye Yükseköğretimi İçin Bir Yol Haritası’ başlıklı raporu açıklayan YÖK Başkanı, yükseköğretim sisteminin dününü ve bugün geldiği noktayı değerlendirirken üç temel stratejik alanı belirledi. Yükseköğretimde nitelikli büyüme, akademik insan kaynağının geliştirilmesi ve uluslararasılaşma alanlarında yol haritasını belirleyen YÖK Başkanı Prof.Dr. Gökhan Çetinsaya Hürriyet’in sorularını yanıtladı:

Üniversitede aynı anda iki bölümde eğitim alan , çift diploma sahibi olabilecek mi? 

Sınavlara yaklaşık 2 milyon kişi giriyor. Bunun yüzde 30’u okuduğu yerden memnun olmayan ya da mezun olduğu halde tekrar sınava girenler. Sistemi sınavsız rahatlatabilmeyi, mezunlar üzerindeki baskıyı azaltmayı düşündük. Bu yüzde 30’u hangi mekanizmalarla sınava girmeden yerleştirebiliriz diye çalışmalar yaptık. Tek kıstasımız vardı adalet ve başarı prensibinden vazgeçmemek. Klasik yatay geçiş metotları en başarılı birkaç kişiyi ödüllendiriyordu. Mutsuz öğrenciler için yatay geçiş imkanı sağlamayı düşündük. Eğer bu öğrenci sınava girdiği yıl aslında okumak istediği bölümü kazandığını kağıt üzerinde gösterebiliyorsa onlara bir imkan yarattık. Yani İstanbul Üniversitesi İktisat bölümünde okuyan biri, girdiği yıl Kocaeli endüstri mühendisliğini kazanabiliyorsa ve yanlış tercih nedeniyle oraya girmişse, yani ÖSYM sistemine uyuyor, puanı yetiyorsa dilerse Kocaeli’ne gidebilir. Puan uyuyorsa dilediği yerde okuyabilir. Bunun için de adayların LYS’de mümkün oldukça her oturuma katılması gerekiyor. Yani puanı oluşmayan öğrenciye bir şey yapamayız. Eylül 2013’te başlamıştık, şimdi daha da genişlettik.

yok

Aynı anda iki programdan diploma alma şansı da veriyorsunuz. Bunun başvuru koşulları neler?

-Öğrenci ikinci anadal diploma programına, en erken 3’üncü yarıyılın başında, en geç ise dört yıllık programlarda 5’inci yarıyılın başında, beş yıllık programlarda 7’nci yarıyılın başında, 6 yıllık programlarda ise 9’uncu yarıyılın başında başvurabiliyor. Ancak başvurulan yarıyıla kadar anadal diploma programında aldığı tüm derslerden başarılı olması gerekir. Başvuru anında genel not ortalaması 100 üzerinden 70 olan ve anadal programının ilgili sınıfında başarı sıralaması ile en üst yüzde 20’sinde bulunan öğrenciler ikinci anadal diploma programına başvurabilir. Kabul edilecek öğrencilerin kontenjanı üniversite senatolarınca belirlenecek. Bu kapsamda yer almayan öğrencilerden çift anadal yapılacak programın ilgili yıldaki taban puandan az olmamak üzere puana sahip olanlar başvuru yapabilir.

Sorularınız için ALO YÖK
444 8 965

Açılmayan telefonlar üniversitelerde ve kurumlarda büyük sorun. Çağrı merkezi kurduk. Türkiye’den kim ne isterse, herhangi bir konuda soru sorduğu zaman cevap alabilecek. Yükseköğretimin geleceği ile ilgili hazırlanan rapor yolharitasi.yok.gov.tr’den okunabilir.

6 YORUMLAR

  1. AÖF Uluslararası İlişkiler 2.sınıftayım.GNO 3.65 . Ve YGS3 276… Çift anadal yapmak istersem LYS puanım olmadığı için, sadece YGS puanı ile alan bölümlere mi başvurabilirim?

  2. Ben mühendislik okuyorum konservatuarda okuyabilecek miyim bu yolla yetenek sınavına girebilir miyim? mühendislik 2.öğretim konservatuar 1.öğretim olsa

  3. anne benim oğlum mekatironik muhendisliğini okuyordu hazırlığı geçemedi yıldız teknik de kaydını silmişler ondan dolayı yatay geçiş yapamıyoruz yoksa türkce bölümlü üniversiteler kayıt yapacaktı yapamadı kaydı silinenlerri yatay geçiş yapamayız dediler

  4. anne benim oğlum yıldız teknik mekatirunik mühendisliğini ingilizce olarak okuyordu ama iki yıl da ingilizceyi geçemedi bizde yatay geçiş için istanbula geldik anadoludan geldik ama kaydını yıldız teknik sıldikleriiçin yatay geçiş yaptıramadık yardımcı olanımız yok bizeyadımcı olurmusunuz

Bir yorum bırakın