Örümcek Korkusu (Araknofobi)

3
5461

Örümcek Korkusu diğer adıyla Araknofobi (Arakne , “örümcek” + Phobos , “korku”) özel bir korkudur. Bu fobiye sahip insanlar: örümcek türlerinden ve benzer olan akrep tarzı eklembacaklılardan korkarlar. Çoğu eklembacaklı zararsız olmasına rağmen kişilerde böyle bir korku uyandırması oldukça ilginçtir.

Bu insanlar örümcek gördüklerinde istemsizce titreyip refleksif hareketler yapabilirler. Bir türlü panik atak durumuna girerler. Örümcekle aynı mekanda yer aldıklarında çığlık, ağlama, nefes darlığı, aşırı terleme ve hatta kalp sorunları gözlemlenebilir. Bazı durumlarda örümceği bir resimde bile görseler yukarıdaki tepkileri verebilirler.

İçinde örümcek bulunan görsellerden kaçınırlar. Örümcek gibi hareket eden başka şeylerden de korkabilirler. Filmlerde örümcekli sahneleri izlemek istemezler. Örneğin: Yüzüklerin Efendisi, Shelob Sahnesi

Oyunlarda örümcekle karşılaşılan sahnelerde panik yaparlar.

Bir araştırmaya göre batı toplumlarında kadınların yaklaşık %55’i ve erkeklerin %18’i örümcek korkusunu tecrübe etmişlerdir.

Çoğu fobinin tedavisinde olduğu gibi korkulanla yüzleştirme Araknofobi’de çözüm olarak kullanılır. Korkan kişiye önce bir resim, sonra bir örümcek oyuncağı, sonra gerçeği gösterilir.

 

3 YORUMLAR

  1. Ya ben böcek türlerinin hepsinden korkuyorum görünce gerçekten çok kötü oluyorum heryerim kaşınıyor ve sanki üstümde yürüyo gibiler, titreme geliyo görünce bakamıyorum kesinlikle ağlayacak gibi oluyorum ??

  2. Bende gerçekten çok çekiniyorum degişik bir his oluyor kış iklimine hakım bir sehırde yasıyor bıraz avantajım var erzurumluyum fakat kısmen yıneede goruyorum bunkorkuyu sanırım yenemem uzak olsun benden ??

Bir yorum bırakın