ÖSYM 15 dakika kuralını kaldırıyor

0
2541

ÖSYM’nin tartışmalı 15 dakika kuralı kaldırılıyor. Geçtiğimiz yıl özellikle bir kesim tarafından tepkiyle karşılanan diğer kesim tarafından ise mantıklı bulunan 15 dakika kuralı, yeni ÖSYM başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in kararıyla kaldırılıyor.

15 Dakika Kuralı kaldırılıyor

YKS için konuşan Özer: “15 dakika kuralı kalktı. Adaylarımız 10.00’dan itibaren sınava giremeyecek. Yani 09.45 kuralını uygulamayacağız. Geçmiş yıllarda olduğu gibi sınava başlama saati 10.00, bu saatten sonra gelenler alınmayacak.”

Peki 15 dakika kuralı her sınav için geçerli mi ?

Özer’in açıklamasına rağmen bugün yayımlanan ÖSYM e-YDS giriş duyurusunda “Sınav, saat 14:30’da başlayacak olup sınavın başlama saatinden 15 dakika önce adayların sınav binalarına alınma işlemleri tamamlanacaktır. Saat 14:15’ten sonra adaylar, sınav binalarına alınmayacaklardır.” uyarısı yer aldı.

Geçtiğimiz dönem YGS ve LYS’lere 15 dakika önce gelmeyen adaylar sınava alınmamış ve adayların görüntüleri medyada paylaşılmıştı.Hatta bu durum bir süre sonra Kamu Denetçiliği Kurumu’na da iletilse de ÖSYM uygulamayı kaldırmayı reddetmişti.

ÖSYM 15 dakika kuralına ilişkin düzenlemeyi reddetmişti

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun aksi yönde tavsiyesine rağmen ÖSYM, 15 dakika kuralı nedeniyle sınava alınmayan öğrenciler için ek bir sınav yapılmayacağını duyurdu. ÖSYM: “Sınav binasına kılavuzda ilan edilen zamanda gelmiş ve sınavla ilgili tüm kurallara riayet etmiş olan adayların herhangi bir mağduriyete uğramasına yol açmadan yeni bir sınavın yapılması mümkün değildir” değerlendirmesi yapıldı.

Bir yorum bırakın