ÖSYM 2013 LYS Başvuru Kılavuzu ve Formu

0
1492

ÖSYM, 2013 LYS başvuruları için ek bir başvuru kılavuzu ve formu yayınlamayacaktır. Başvurular 2012 ÖSYS kılavuzunda belirtildiği gibi yapılacaktır.

Başvuru tarihleri: 22 – 29 Nisan 2013

2013 LYS Başvuru kılavuzu: ÖSYS başvuru kılavuzu için tıklayınız.

LYS’ler için ayrı bir kılavuz bulunmadığından adayların, LYS başvurularını yapmadan önce ÖSYS ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsayan 2013 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Başvurular nasıl yapılacak ?

LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

LYS başvuru ücreti ne kadar ?

Sınav başına 25 TL’dir.

LYS Sınav ücretleri hangi bankalara yatırılacak ?

Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank’ın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Sınav ücreti, tüm PTT işyerlerinden veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÜCRETLER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Girecekleri LYS’lere karar vermek (Adayların LYS’lerin tamamına katılarak kendileri için tüm LYS puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları önerilir.) MF TM ve TS puan türleri için hangi sınavlara girmeniz gerektiğini bilmiyorsanız yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

2) Sınav ücretini yatırmak

3) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

lys 2013

Sınav hangi illerde yapılacak ?

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

Önce sınav ücretini yatırmalısınız:

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Adaylar, başvuru işlemi için başvuru merkezlerine gitmeden önce girecekleri LYS’lere karar vermiş olmalıdır. Adayların girecekleri LYS’lere karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekir.

İnternetten LYS başvurusu yapacaklara uyarılar:

Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekmektedir. Adayların başvuru sonundaki bu çıktıyı yerleştirme işlemine kadar saklamaları yararlarına olacaktır. ÖSYM, başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir.

Başvurum tamamlandı mı ? Kontrol:

Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra en kısa süre içinde başvuru bilgilerini ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidirler.

Bir yorum bırakın