ÖSYM, 2016 YGS sorularının tamamını yayınlayacak

0
1277

ÖSYM, bu yıl başka bir mahkeme kararını beklemeden YGS sorularının tamamını yayınlama kararı aldı. 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 13 Mart’ta yapılacak 2016-Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sorularının tamamının, kurumun internet sitesinden kamuoyunun bilgisine sunulmasını kararlaştırdı.

Yaklaşık 2 milyon 200 bin adayın gireceği üniversiteye girişin ilk aşaması olan YGS (Yükseköğretime Giriş Sınavı) 13 Mart Pazar günü yapılacak. ÖSYM sınav öncesinde YGS sorulan soruların tamamının “Temel Soru Kitapçığı” adı altında ÖSYM’nin internet sitesinden tüm kamuoyunun bilgisine sunulacağını açıkladı.

Ösym

Soruların açıklanmamasıyla ilgili süreç 2013 yılında başlamıştı. ÖSYM’nin, 2013 Temmuz ayında yapılan değişiklikle sınav sorularını açıklaması, soru havuzu oluşturduğu gerekçesiyle Bilgi Edinme Kanunu kapsamından çıkarılmıştı. Soruların yalnızda yüzde 10’unun açıklanmasına karar verilmişti. CHP, uygulama ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi 4 Aralık 2014’te verdiği kararda soru ve cevapların, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışında bırakılmasını öngören kanun hükmünü iptal ederek, yürürlüğünü durdurdu. Bu arada Ankara Barosu’da uygulamayı Danıştay’a taşımıştı. Danıştay 8. Dairesi, ÖSYM kararının “hak arama özgürlüğü”, “adil yargılanma hakkı” ve “mahkemeye başvuru hakkını” doğrudan ve dolaylı olarak ihlal ettiği sonucuna varmıştı.

Danıştay’ın kararının ardından ÖSYM geçen sene sınavın ardından soruların yüzde 20’sini açıklamış. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra soruların tümünü açıklamıştı.

Bir yorum bırakın