ÖSYM Başkanı Ali Demir İstifa Etmeli

0
1207

2010’dan önce ülkemizin en güvenilir kurumları arasında yer alan ÖSYM, 2 yıldır başkanı olan Prof. Dr. Ali Demir‘le büyük hatalar yapmıştır. Bu hatalar -soruların sızdırılmasından, yanlış puan hesaplamaları- bazılarının işine yararken, bir çok kişinin hayatına olumsuz etki yapmıştır. Bunca kanıtlanmış hataya rağmen kendisi yapılan hatayı örtbas etmeye çalışan, hata yapılmadığını kanıtlamaya çalışan bir tavır sergilemiştir. Eminim açıklamaları medya-okuryazarlığı olmayan birine inandırıcı gelebilir ancak bize değil. Bu nedenle bir çok eğitimci Ali Demir’i istifa etmeye çağırıyor.

[ad]

Geçtiğimiz gün Kılıçdaroğlu da Ali Demir’i şöyle eleştirmiştir: “Kaç tane skandal yaşandı? Siyasal iktidar, bunun sorumluluğunu üstlenmeyecekse, sorumlularını bulun bari. “Ar damarı çatlamış adam‘ demiştim. Ar damarı çatlamasa zaten o koltuğu bırakır”

ÖSYM Başkanı Ali Demir’in profesörlük başvurusuyla ilgili şöyle 2 tatlı dipnotumuz var:

*Ali demir’in profesörlük başvurusu sırasında 5 akademisyenden 4ü tarafından reddedilmesi ve dosyasına şu tarz bir bir not düşülmesi: “Demir’in talip olduğu tekstil bilimleri anabilim dalı’nın gerektirdiği ve bu alanda teknisyen seviyesinde çalışanların dahi bilmesi gereken temel bilgileri edinmediği anlaşılmaktadır.”

*Ösym başkanı profesör Ali Demir 1990 yılında peter latzke’nin makalelerini kendininmiş gibi göstermiştir.

 

2 yılda 7 hata

–  2010 yılında dönemin ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağa’nın Kamu Personel Seçme Sınavı skandalının ardından istifa etmesiyle boşalan başkanlık koltuğuna vekaleten oturan Ali Demir, kısa süre sonra Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı’nın imzası sonucu üçlü kararnameyle ÖSYM Başkanı olarak atandı. 2 yıldır ÖSYM Başkanlığı görevini yürüten Demir, birçok skandala imza attı. Yarımağan’ı istifaya götürüp Demir’i başkanlık koltuğuna oturtan süreç ve Demir dönemindeki hatalar zinciri şöyle:

–  2010’da Ünal Yarımağan zamanında KPSS’de 500’ü aşkın aday Eğitim Bilimleri testinde 120’de 120 doğru yaptı. Açıköğretim Sınavı’nda bir astsubayın üzerinden sınavın soru ve cevapları çıktı. Yarımağan istifa etti.

–  2010 Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda 4 sorunun yanlış olduğu ileri sürüldü. Dava Danıştay’a kadar uzarken,  ÖSYM 1.5 yıl sonra soruların yanlış olduğunu kabul etti.

–  29 Mart 2011’de ÖSYM Başkanlığı’na Ali Demir geldi ve YGS’de şifre skandalı patlak verdi. Demir önce reddetti, sonra “Şifre var kopya yok” dedi. Savcılık takipsizlik verdi. Bazı adayların puanları yanlış hesaplandı. Aynı sınavda Diyarbakır’da YGS’ye giren 4 öğrencinin cevap anahtarı kayboldu. Öğrenciler doğrudan ikinci sınav LYS’ye girmeye hak kazanmış sayıldı.

–  2011 ALES’te İzmir’deki bir okulda kitapçıktaki sorular eksik çıktı. Manisa’dan yedek kitapçık getirtildi.

–  2011 Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denkliği için Seviye Tespit Sınavı’nda tıp doktorluğu ikinci aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75’i önceki yılın sorularıyla aynı çıktı, sınav iptal oldu.

–  2012 KPSS’de 2’nci oturum devam ederken sabah sorulan sorular internete düştü. ÖSYM sızdırmayı reddetti, savcılık soruşturuyor.

–  2012 LYS puanların yanlış hesaplandığı iddia edildi. ÖSYM  yine reddetti.

–  Son olarak da hâkim ve savcılık sınavları ÖSYM tarafından yapılan açıklamayla iptal edildi. Sınavda kopya çekildiği iddia edildi, ÖSYM inceleme başlattı.

Kaynak: Yazının 2 yılda 7 hata kısmı hurriyetegitim.com’dan alınmıştır.

Bir yorum bırakın