ÖSYM, LYS Başvuruları Ne Zaman Bitiyor ? Sınava Başvuru Nereden, Nasıl Yapılacak ?

0
1381

LYS Başvurusu için son gün 29 Nisan 2013. Bu başvuru süresi uzatılmayacak, bu nedenle 2. üniversite sınavına katılmak isteyenler (ilki YGS) bu tarihe kadar başvurusunu tamamlamalıdır. 

LYS’ye başvuru için bir forma gerek yoktur. Zaten YGS’ye başvurduğunuzdan, aynı bilgiler LYS için kullanılacak. Sadece gireceğiniz LYS’leri belirleyeceksiniz.

Sınava başvuru nereden yapılacak ?

LYS başvuruları İnternet aracılığıyla bireysel olarak ya da herhangi bir Başvuru Merkezi (liseler) aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurusunu Başvuru Merkezi aracılığıyla yapan adaylar 2 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir.

LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilirler.

Sınav ücreti: 25 TL

Yatırılacak Bankalar:

Adaylar; Akbank, T. Halk Bankası, T. Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank’ın tüm şubeleri ile İnternet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabileceklerdir. Sınav ücreti, tüm PTT işyerlerinden veya ÖSYM’nin İnternetsayfasında yer alan “ÜCRETLER” alanından kredi kartı/banka kartı ile de yatırılabilecektir.

LYS başvuruları için adayların yapmaları gereken işlemler şunlardır:

1) Girecekleri LYS’lere karar vermek (Adayların LYS’lerin tamamına katılarak kendileri için tüm LYS puan türlerinin hesaplanmasını sağlamaları önerilir.)

2) Sınav ücretini yatırmak

3) İnternet veya bir Başvuru Merkezi aracılığı ile başvurularını yapmak

LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacaktır. Adaylar girmek istedikleri LYS’lerin hepsine aynı merkezde gireceklerdir.

lys 2013

Başvuru işleminden önce bankaya sınav ücretinin yatırılmış olması gerekir. Adaylar, başvuru işlemi için başvuru merkezlerine gitmeden önce girecekleri LYS’lere karar vermiş olmalıdır. Adayların girecekleri LYS’lere karar verdikten sonra başvuru süresi içinde başvurularını yapmaları gerekir.

İnternetten başvuru nasıl yapılacak ?

Başvurusunu İnternet üzerinden bireysel olarak yapacak adaylar, “Başvurunuz sistem tarafından başarıyla kabul edilmiştir” uyarısını görmeleri ve yazıcıdan çıktı almaları gerekmektedir. Adayların başvuru sonundaki bu çıktıyı yerleştirme işlemine kadar saklamaları yararlarına olacaktır. ÖSYM, başarısız kayıt işleminden sorumlu değildir.

Başvurusunu yapanların dikkatine!

Adaylar, sınava başvuru işlemini tamamladıktan sonra en kısa süre içinde başvuru bilgilerini ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden mutlaka kontrol etmelidirler.

Bir yorum bırakın