ÖSYM, LYS ve YGS Sınav Sorularını Yayınlamalı!

0
1163

ÖSYM, bildiğiniz üzere torba kanunda yapılan değişiklikle, sınav sorularını bilgi edinme kanunu kapsamından çıkartmış ve soru havuzu oluşturma amacı için sınav sorularının bundan böyle sadece %20’lik bir kısmının yayınlanacağını belirtmişti. Bu çağdışı ve güvensizlik verici karar bir çok öğrenci ve veli tarafından olumsuz karşılanmakta. Öğrenciler katıldığı sınavdaki sorulara artık bakamıyor, doğru yanlış sayılarını hesaplayamıyor ve hatalı soruları göremiyorlar.

ÖSYM’nin bu şeffaf olmayan kararını kınıyoruz. Change.org’da başlatılan kampanyaya imza vererek, sınav sorularının açıklanması için bir adım atabilirsiniz.

ösym logo

ÖSYM 
23 Mart 2014 Pazar günü yapılan YGS sorularının yayımlanmasını talep ediyoruz. Daha önceki yıllarda yapılan pek çok farklı sınavda pek çok farklı dersten pek çok hatalı soru vardı. Bu hatalı sorular, sizin uzmanlarınız tarafından değil dershane öğretmenleri tarafından tespit edildi. Öğrenci ve velilerin itirazlarıyla da gerekli işlemler yapıldı. Hatta geçen yıllar da hatalı matematik sorusunu doğru ya da yanlış yapanlara bir net eklediniz. Aynı soruyu, hatalı olduğunu anlayarak boş bırakan öğrencilere ise herhangi bir ekleme yapmadınız. 2014 YGS Fen sorusunda da bir soru hatası oldu.. Bu tip hatalı soru ya da haksız uygulamalara pek çok örnek bulabiliriz. Tüm bunlar, bizim zaten ÖSYM’ye güvenimizi zedeledi, bu yıl soruların yayınlanmaması bizdeki güven duygusunu iyice yok etti.

Yapılan sınava saygı duyabilmemiz, adil bir sınav olduğunu söyleyebilmemiz , hak mağduriyeti yaşamamız için sınav sorularının geçmiş yıllarda olduğu gibi yayınlanmasını talep ediyoruz.

Kampanyaya katılmak için buraya tıklayınız.

Bir yorum bırakın