ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemleri

ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemleri

14653
65
PAYLAŞ

Bu konuda sınavlara girecek adaylara ÖSYM şifresinin nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğiz. ÖSYM Şifre değiştirme işlemi oldukça basit bir işlemdir. Öncelikle şifreniz yok ise ÖSYM Başvuru merkezleri veya bazı liselerden şifre talebine bulunabilirsiniz. Şifre talep ücreti 3 TL’dir.

[ad]

ÖSYM Şifre Değiştirme İşlemleri

Şifrenizi aldıktan sonra ais.osym.gov.tr adresinen giriş yapınız (TC. Kimlik No  + Şifreniz)

İlk girişinizse şifre değiştirme sayfası doğrudan açılır, eğer daha önce girdiyseniz sağ menüdeki Şifre Değiştir‘e tıklayınız.

Şifre değişikliği için tekrar T.C. Kimlik numarasınız ve geçici şifrenizi giriniz. Kalıcı olacak şifrenizi “Yeni Şifre” bölümüne giriniz. Şifre için harf ya da rakam olması fark etmez. Ancak en az 6 karakterli olması gerekir. Daha sonra güvenlik sorusu olarak verilen
seçeneklerden birini seçiniz ve alt satırdaki “Güvenlik Sorusu Cevabı” bölümüne cevap yazınız.“Şifre Değiştir” seçeneğini tıklayınız.

Güvenlik sorunuzun cevabını unutursanız sisteme giriş yapamadığınızda tekrar ÖSYM Merkezlerinden geçici şifre almanız gerekir.

ÖSYM Şifrem Nasıl Olmalı ?

ÖSYM şifre değiştirme kısmında basit şifreler kabul edilmiyor bu nedenle şu koşullara uymalı şifreniz:

 • En az 6 Hane
 • En az 1 Noktalama işareti (,.;)
 • En az 1 büyük harf
 • En az 1 Rakam

 Örnek şifre: Gri6.Bilge 

İlk Kez Şifre Alanlara Uyarı:

Başvuru merkezlerinde yapılan başvuru işlemi sonrası adaya verilen şifre, adayın geçici şifresidir. Adaylar, kendilerine verilen geçici şifreyi 2013-ÖSYS başvuru süresi içinde ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr (Aday İşlemleri Sistemi) İnternet adresinden değiştirmeli ve başvuru bilgilerini başvuru süresi içinde ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi’nden kontrol etmelidir. Şifre, hem bu sınavın bütün aşamalarında hem de adayın sonraki yıllarda ÖSYM ile ilgili elektronik ortamda yapacağı bütün işlemlerde gerekli olacağından aday tarafından özenle korunmalı ve kesinlikle kimseyle paylaşılmamalıdır.

65 YORUMLAR

  • bende trabzonluyum sırf ünüversiteye seningibileri bulmak için gidicem araştır internette trabzolular ne yapar size )*-D

   • İlk önce savunduğun Türk ırkını doğru temsil et ve “ünüversite” kelimesinin “üniversite” olduğunu öğren. Sonra Diyarbakır Dicle Üniversitesi Kampüsü’nde bu engin fikirlerini bizim Kürt arkadaşlar ile paylaş. Sonra gidebilirsen memleketinden hamsi getir bize tosunum.

  • örnek şifre belirttik konuda ondan bir kaç harf değiştirip deneyebilirsiniz. olmuyorsa farklı bir tarayıcıyla deneyin.

  • geçici şifreyi merkezden alıyorsunuz zaten sınır yok eve gelin ais.osym.gov.tr girişinde kullanın ardından değiştirin.

 1. Geçici şifreyi başvuru süresi içinde değiştiremedim. Şu anda da geçici şifreyle giremiyorum, Ne yapmalıyım?

 2. Kayıt işlemleri okuldan yapılmıştı ve Geçici Şifrem duruyor, Ancak Aday İşlemleri sayfasına girdiğimde “Sisteme İlk Defa Giriş İşlemleri” sayfası gelmiyor. Direk “Aday İşlemleri Sistemine Giriş” sayfası geliyor. Geçici şifremi girdiğimde de “hatalı şifre” ikazı veriyor.

  Tekrar geçici şifre aldığımda da “Sisteme İlk Defa Giriş İşlemleri” sayfası gelmedikten sonra aynı sorunu yaşamayacak mıyım?

  • Aday İşlemleri Sistemine Giriş sayfasında geçici şifrenizi kullanarak giriş yapacaksınız daha sonra şifre değiştirme ekranı geliyor. tekrar şifre alın bence siz farklı bir tarayıcıda deneyin. tarayıcından sorun çıkıyor, genelde devlet siteleri internet explorere daha uygun.

 3. als sınavına gırerken kalem silgi getirmek yasaktır yazıyo bu ihtiyaçlarımızı oradaki görevliler karşılayacakmı?

 4. neden giriş yapamıyorum girdiğimde şifre yanlış diyor ama şifre doğru sorunmu var acaba sitede.

 5. ben şifremi kaybettım ve sınava bi hafta kaldı şifremi nasıl deiştirebilirim herhangi bir basvuru merkezinden şifre alabilirmiyim şuan yani sınava az kalmış olsa bile

 6. admin bana ilk verilen şifreyi girip yeni şifre çıkarmıştım fakat yeni çıkardığım şifreyi kağıda yazdım oda kayıp..
  şimdi tekrar şifre değiştir diyorum ol muyor gereken bilgileri harfiyyen yazıyorum ama olmuyor bir çok bilgisayarda denedim IP hatası diyor bunu nasıl halledebilirim

 7. Güvenlik sorumun cevabını ve şifremi unuttum. Yeni şifre isteme işlemi kendi okulumuzda oluyor mu, yoksa sadece ösym nin belirlediği merkezlede mi olmak zorunda.

 8. ya lütfen bu ösym bürosunun verdiği şifreyi yazdığımızda neden eski şifre hatalı diyor ? ne yapmam gerekiyor?

 9. Kardeş Benim Şifremi Falan Değiştirdim. Yeni Şifre İle Giriş Yapıyorum Ama;
  ”Ösym Aday İşlemleri Sisteminde bir hata oluştu. Lütfen işleminizi bir süre sonra tekrar deneyiniz ” Hatasını Alıyorum . Giriyor Ama Adam İşlemleri Ve Üyelik Bilgileri’ne Girmiyor. Sorun Olurmu ? -.-”

  • daha sonra deneyin sorun çıkarırsa internet explorer ile açın. yine sorun olursa ÖSYM ile iletişime geçin: 444 67 96

 10. Arkadaşlar alese başvurmak için aday işlemleri sistemine giriş yaptığımda şöyle bir uyarı çıkıyor:”Ösym Aday İşlemleri Sisteminde bir hata oluştu. Lütfen işleminizi bir süre sonra tekrar deneyiniz”. Aynı sorunla karşılaşan var mı?

  • evet bir kaç kişi daha öyle bir sorun olduğunu belirtti, başvurular 20sine kadar devam ediyor, yakında düzelir.

 11. Ben şifremi değiştirmek istiyorum fakat güvenlik sorusunu bilmiyorum nasıl yapabilrim yardımcı olursanız sevinirim.

 12. Ösym şifremi aldım fakat unuttum şimdi tercihler yapılıcak şifremi unuttum yapıyorum güvenlik kodu çıkıyor onuda hatırlamıyorum ne yapmam gerekiyo ? tercih yapamıycakmıyım ? YARDIM EDİN

 13. arkadaslar ben sifremi degistirdim ama sifre degisiminde benden herhangi bir ucret istemedi.ama osym bilgillerine sifre degistirme ucretini iki tl olarak yazmis.ben bu fiyati nasil odeyebilirim.

 14. gri bilge, ben sifremi bir arkadasimla paylastigim icin sifremi tekrar degistirmek istedim.ve sifrem degistirildi.sifre degisimi icin ek ucret odemem gerekiyor mu.gerekiyorsa nasil odeyebilirim.lutfen yardimci ol

 15. öncelikle 40 tl gidip bankaya yatırılıp daha sonra okula gidip kayıt yapılacak sana verdikleri kağıtta aday şifresi var o şifre senin geçici şifren olcak sen geçici şifreyi aldıktan sonra şifreni değiştirebilirsin 2tl de okula vereceğin paradır

 16. ösym den aldığım şifreyi başvuru süresi içinde değiştirmeyi unuttum şimdi ne yapmam gerekiyor?

  • unuttuysanız gidip tekrar alın. telaşa gerek olan bir şey yok çünkü sınava giriş belgeleri yayınlanana kadar o şifre işinize yaramayabilir.

 17. bn geçen sene şifre ile kayıt yaptırdım oldu ama şimdi aynı şifreyle giriş yapamıyorum sorun nedir?

 18. lanet olsun 2 saatten belli uğraşıyom nasıl olacak şifre yazıyorum olmuyor bir çözüm bulun hayatım bu sınava baglı

  • BENİM HAYATIMDA BUNA BAGLI AMA SİFRE DEGİSMİYOR :(☺Õ☺☺1☺☻♥♦♣♠•◘○:(:(:(:(:(:((:(:(:

 19. sifreyi ne yazsam kabul etmiyor farklı tarayıcıdanda giriyorum Şifre Kısıtları denilenleride yapıyorum ama yeni

  sifre alamıyorum lütfen bir yardım eli (ŞİFRE DEGİSTİRMEK İÇİN SON BİR GÜN ) LÜTFEN YARDIM EDİN

  ACİLLL

 20. ya ben bu gün ais’e girdim aday kayıt formumda e-postam yanlış girilmiş adres ve güvenlik bilgilerimden postamı düzelttim başarı ile güncellenmiştir dedi orda düzeldi ama o forma girdiğimde düzelmemiş gözüküyo bir sorun olur mu? Acil…

 21. Ben sınava kayıt oldum sonra biri sifremi öğrenmiş değiştirdim bnde sayfamda şifre değiştir bölümünden şimdi yeni sifremle sayfaya girebiliyorum sıkıntı olmaz dimi bundan sonrada

BİR CEVAP BIRAK