ÖSYM Sınav Sonuçları, Yeni Mobil Uygulamasında

0
1613

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, ÖSYM Mobil uygulamasını tanıttı. Buna göre yeni uygulama ile adaylar sınav sonuçlarını cep telefonlarından takip edebilecekler.

Uygulama Google Play ve App Store’den indirilebilecektir.

ÖSYM Mobil’de 

“Mobil uygulamalar artık günümüzün önemli parçalarından biri haline geldi. Akıllı telefonların yoğun bir biçimde kullanılmasıyla, cep telefonu özellikle yeni nesil adaylar için vazgeçilmez bir aksesuar oldu. Neredeyse tüm genç adaylar telefonlarını, 24 saat açık tutuyor ve gittikleri hiçbir yerde yanlarından ayırmıyorlar. Bunu takiben, gençlerin mobil uygulamalara olan talepleri de giderek artıyor. Bu itibarla, adaylarımızın ilk aşamada sınavlarına cep telefonlarından kolaylıkla erişebilmelerine imkan sağlayabilme yönünde ÖSYM Mobil uygulamasını geliştirdik.”

Başkan Demir, ‘ÖSYM Mobil’ uygulaması ile adaylara ilk etapta ‘Mobil Sınav Sonuçları’ hizmeti vereceklerini ancak zaman içerisinde uygulamaya diğer hizmetlerin de dahil edileceğini belirterek, “Uygulama, kullanım yönünden son derece basittir ve temel faydayı kolaylıkla sunabiliyor. Mobil uygulama ile adaylarımız programı indirip bir kez güncelleme yaptıktan sonra, sonuçlar otomatik olarak cihazlarına bildirim olarak gelecek” bilgisini verdi.

ösym mobil

ÖSYM Mobil Uygulaması Nasıl Kullanılacak ?

Üç ekrandan oluşan uygulamada, adaylar, TC kimlik, YU numarası (KKTC Uyruklu, Yabancı Uyruklu veya Uyruksuz aday numaraları) ve Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) tanımlı şifreleri ile sisteme giriş yapabilecekler.

Sisteme giriş yapıldıktan sonra, ‘sınav liste’ ekranında, AİS’te sonuç bilgisi bulunan adaya ait tüm sınavlar, sonuç açıklama tarihine bakılarak listelenecek.

Adaylar aynı zamanda ‘sınav liste’ ekranından güncelleme butonunu kullanarak AİS’ten sınav listesini güncelleyebilecek. Sınav sonuç ekranından da adaylar sınav sonuç bilgilerine ulaşabilecek.

Sonucu açıklanan yeni bir sınav olduğu takdirde, adayların sınav sonuçları, ‘ÖSYM Mobil’ uygulamasını kurdukları ve sisteme giriş yaptıkları tüm cihazlara otomatik bildirim olarak yollanacak. Bu bildirim ile aday, ilgili sınav ve yerleştirme sonucunu görüntüleyebilecek.

Bir yorum bırakın