ÖSYM Sınavlarında Geçerli Fotoğraf Kuralı ve Yapılması Gerekenler

0
1947

ÖSYM kılavuzunda yer alan geçerli fotoğraf tanımı, kuralı ve adayların yapması gerekenler yazımızda yer alıyor.

Geçerli fotoğraf tanımı:

Son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar geçerli fotoğraftır. Geçerli fotoğrafı ve geçerli eğitim bilgisi bulunan adaylar başvuru işlemlerini bireysel olarak internet aracılığıyla yapabilirler.

kpssye kimler girebilir

Geçerli fotoğrafı olmayanlar ne yapabilir 

Başvuru işlemlerini mutlaka bir başvuru merkezinden yapacaklardır. Başvuru merkezinde web kamerayla çekilecek fotoğrafı elektronik ortama aktarılacaktır. Eğer ÖSYM kayıtlarında geçerli bir fotoğrafı varsa fotoğraflarının çekilmesi sistem tarafından engellenecektir.

Kılavuzda da belirtildiği üzere, web kamerayla çekilecek fotoğrafın, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde cepheden ve yüzü açık olarak çekilmesi gerektiğinden, başvuru merkezine giderken adayların bu hususa dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sınav günü adayı tanımada önemli rol oynayacak, fotoğraftaki saç, bıyık, makyaj gibi görünüm özelliklerinde bir değişiklik bulunmamalıdır.

Sınav günü sınav görevlilerinin, adayın fotoğrafından kimliğini belirlemede güçlük çektiği takdirde adayı sınava almayabileceği veya adayın sınavının geçersiz sayılabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Başvuru merkezi görevlisi, adayın bilgilerini ve fotoğrafını elektronik ortama aktardıktan sonra yazıcıdan alacağı 2016-KPSS Aday Başvuru Kayıt Bilgileri adlı belgeyi kontrol etmesi için adaya verecektir. Aday bu belgeyi özenle kontrol edecek, fotoğrafı uygun çekilmiş ve diğer bilgileri doğru olarak sisteme işlenmiş ise imzaladıktan sonra onaylaması için görevliye geri verecektir. Fotoğrafı uygun çekilmemiş ve/veya bilgiler sisteme doğru olarak işlenmemiş ise görevliden düzeltilmesi istenecektir.

Başvuru bilgilerinin doğruluğundan ve fotoğrafın uygunluğundan, başvuru onaylandıktan sonra ortaya çıkabilecek yanlışlıktan veya eksiklikten adayın sorumlu olduğu unutulmamalıdır.

 

Bir yorum bırakın