ÖSYM’nin IELTS Kararına Dava

0
1314

ÖSYM, 14 Şubat 2014 tarihinde yayınladığı yabancı dil eşdeğerlikleri tablosunda YDS eşdeğerliğini kaldırmıştı. YDS başvurularının hemen ardından yapılan bu haksız karara karşı davalar açılmaya başlandı. 

VATAN gazetesine konuşan ÖGEDER Genel Başkanı Vahdet Özkoçak, karara karşı dava açtıklarını doğrulayarak, denklik nedeniyle mağduriyet yaşayıp dava açanlara da her türlü hukuki yardım da bulunacaklarını da açıkladı. Özkoçak, şöyle devam etti:

“Anayasa Mahkemesinin bir kararında ‘Devlete ve hukuk düzenine güven konusunda yoğunlaşan görüşler genelde tüm normlar için geçerli olan bir durumdur. Ayrıklık koşulları bir yana bırakıldığında, genel kural, geriye yürümezliğin her norm için egemen bir özellik olduğudur. Hukuk Devleti’nin sağlamakla yükümlü olduğu hukuk güvenliği, kural olarak yasaların geriye yürütülmemesini gerekli kılar’ denilmektedir. Gerekçesinde açıklanan ‘İdareye güven‘ ve ‘Önceden öngörülebilirlik‘ ilkesi uyarınca, 14.02.2014 tarihli Yönetim Kurulu kararının iptali istemiyle yargı yoluna başvuruldu.”

ielts 2013

Bir yorum bırakın