ÖSYM’nin Yeni Başkanı: Prof. Dr. Ömer Demir

0
1449

Prof. Dr. Ömer Demir, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ÖSYM başkanı olarak atandı.

YÖK tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilen listede birinci sırada yer alan Prof. Dr. Ömer Demir, ÖSYM Başkanı olarak atandı. YÖK listeyi Milli Eğitim Bakanlığı’na 20 Mart’ta gönderdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da listede birinci sırada olan Prof .Dr. Ömer Demir’i ÖSYM’nin yeni başkanı olarak atadı.

Umarız, Prof. Dr. Ömer Demir, Ali Demir’in ısrarla sürdürdüğü hataları tekrar etmez.

Ömer Demir Kimdir ?

1988’de ODTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Ömer Demir, Anadolu Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi’nde, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Demir, Ak Parti iktidarları döneminde ataması yapılan 2’nci Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE) Başkanı oldu; daha sonra DİE’nin Türkiye İstatistik Kurumu’na dönüşmesiyle, 2005-2008 arasında TÜİK Başkanı olarak görev yaptı.

ömer demir

2008-2011 arasında YÖK Başkanı olan Yusuf Ziya Özcan döneminde YÖK Başkanvekili olarak çalışan Demir, 2013’ten beri hükümet tasarısıyla kurulan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin kurucu rektörlüğünü yürütüyor. Kasım 2014’te Prof. Dr. Yekta Saraç’ın YÖK Başkanlığı’na getirilmesiyle, Saraç’tan boşalan YÖK üyeliği koltuğuna Demir’in ataması yapıldı. Demir halen TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeliği yapıyor. “Küresel rekabette etkin devlet/Türkiye için etkin devlet oluşturma imkanı”, “İslam, sivil toplum, piyasa ekonomisi”, “İktisat ve ahlak”, “Din ekonomisi: inanç, zenginlik ve mutluluk” gibi kitapları bulunuyor.

Bir yorum bırakın