ÖSYS 2014 Tercih Sıralamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1397

ÖSYM’nin üniversite tercih döneminde adaylara tercih sıralaması konusunda bir kaç tavsiyesi bulunmakta. Bunları kısaca özetlemek gerekirse:

Kaydolmayı en çok istediğiniz bölümleri üst tercihlerinize yazınız.

30 tercih hakkınızın en baştan bir kaçını, puanınızın yetmeyebileceğini düşündüğünüz bölümler için kullanabilirsiniz. Yani istediğiniz ve sizce küçük bir ihtimal kazanma şansınızın bulunduğu bir kaç bölümü ilk tercihlerinize yazabilirsiniz.

Kazansanız da kaydolmayak istemeyeceğiniz bir bölümü yazmayın. İlla bir bölüme girmek istiyorsanız, puanınızdan düşük taban puanlı bölümleri yazabilirsiniz.

üniversite tercihleri

ÖSYM, adaylara tercih bildirim işlemini gerçekleştirmeden önce şu soruları cevaplayarak tercihlerini kontrol etme uyarısında bulundu:

“Listenizdeki programların bu kılavuzda “bakınız” olarak gösterilen ve giriş için aranan bütün koşullarını karşılıyor musunuz? Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?

Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, “Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım.” demeyeceğinizden emin misiniz?

Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi?”

Tercihleri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz.

Adaylar, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi içerisinde https://ais.osym.gov.tr adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar bu işlemi elektronik ortamda yapacak. Tercih iptali yapılmayacak. Tercihlerde değişiklik, tercihlerin kısmen ya da tamamen iptali gibi değişiklik taleplerini içeren dilekçeler işleme alınmayacak. Tercih süresi tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamayacak. Tercih işlemi tamamlandıktan sonra “Tercih Süresi” içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercih bilgilerinin mutlaka kontrol edilmesi ve yazıcıdan tercih listelerinin alınarak saklanması gerekiyor.

Bir yorum bırakın