Oxford’da ilk kadın rektör yardımcısı

0
1063

Oxford Üniversitesi tarihinde ilk defa bir kadın rektör yardımcılığı yapacak. 2016 yılı Ocak ayında göreve başlayacak olan Siyaset bilimci Prof. Dr. Louise Richardson, yeni görevi ile ilgili olarak: “Oxford dünyanın en iyi üniversitelerinden biri. Bana böyle bir okulda önde gelen bir pozisyonda görev imkanı verildiği için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum” dedi.

1096 yılında kurulduğu bilinen Oxford’da şimdiye kadar rektör ve rektör yardımcısı pozisyonunda hep erkekler yer alıyordu.
BBC’nin haberine göre üniversitenin rektörü Chris Patten aday belirleme komitesinin Prof. Richardson’ın akademik yeterliliği ve liderlik özelliklerinden çok etkilendiğini dile getiriyor.

Prof. Dr. Louise Richardson kimdir?

Prof. Dr. Louise Richardson İrlanda Dublin’de doğdu. Lisans eğitimini Trinity College Dublin’de tamamladı. California Üniversitesi (UCLA) ve Harvard Üniversitesi’nde siyasal bilimler üzerine lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. St. Andrews Üniversitesi’nde 2009’da rektör yardımcılığına seçilen Richardson özellikle güvenlik, çatışma ve terör konularında yaptığı çalışmalarla dünya çapında tanınıyor.

Louise Richardson

Bir yorum bırakın