Oy kullanmayana para cezası verilecek mi ? (2014)

0
1139

Her seçim öncesinde olduğu gibi, 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesinde de oy kullanmayanlara para cezası verilip verilemeyeceği seçmenler tarafından merak edilmekte. Sorunun cevabına gelirsek, ilgili kanunda 22 liralık bir ceza öngörülse de uygulanmadığı bilinmektedir.

2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları Ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nda, Ek madde 1’de, “Seçmen kütüğüne kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde, mahalli idareler genel ve ara seçimlerine meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar ilçe seçim kurulu başkanı tarafından 200.000 (ikiyüzbin) lira para cezası ile cezalandırılır. Bu karar kesindir.” deniyor. Buna göre sandığa gitmeyenlere, 22 TL cezası uygulaması öngörülüyor.

2014 yerel seçimleri

Kanunda konulan cezaların uygulaması ise İlçe Seçim Kurulları Başkanları’na bırakılıyor.

Bir yorum bırakın