ÖYP Alan Sınavına Eğitim-Sen’den Dava

0
1903

ÖYP Araştırma Görevlisi alımı için YÖK tarafından alan sınavı uygulamasının başlamasıyla tepkiler giderek artıyor. Eğitim-Sen Genel Örgütlenme ve Yükseköğretim Sekreteri İsmail Sağdıç, bu düzenlemeye dava açacaklarını belirtti.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Sağdıç: “Bu düzenlemesiyle sahtekarlara ve kadrolaşmaya kapı açıyor. Dava açacağız. Getirilen Alan Sınavı uygulaması sorunlu. Sınavın ‘sözlü sınav’ biçiminde de yapılması, YÖK’ün belirleyeceği bir komisyon tarafından düzenlenmesi kadrolaşma faaliyetleri kapsamında görülmeli. Bu, üniversitelerin kurumsal özerkliğini ortadan kaldıran bir uygulama. Böylesi subjektif değerlendirmeye açık bir sınavın, ÖYP puanı hesaplanırken en fazla ağırlığa sahip olması da niyeti ortaya koyuyor. Daha önce sahtekarlık yaptığı tespit edilen birisi tekrar bu programa başvuru yapamazken, şimdi sahtekarlığı tespit edildikten bir yıl sonra ÖYP programına başvurabilecek. Üstelik sahtekarlığın cezası, ÖYP kadrosundan istifa eden ya da kadro kazandığı halde göreve başlamayanlara verilenle aynı. Bu durum ne hakkaniyete ne de hukuka uygun, kabul edilemez bir düzenleme.” açıklamasında bulundu.

Öte yandan YÖK düzenlemenin nedenine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. 

“ÖYP’ye alan sınavının eklenmesi kararı üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine alınmıştır. Bugüne kadar alan sınavı yapılmaması nedeniyle üniversiteler giderek YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaya başlamışlar, bu da çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosunun kullanılamamasına yol açmıştır.”

Haberin devamı için: YÖK’ten ÖYP Alan Sınavı Açıklaması

YÖK, ÖYP alan sınavı, öyp araştırma görevlisi alımları, araştırma görevlisi alan sınavı.

 

 

Bir yorum bırakın