ÖYP Nedir ?

0
2185

ÖYP’nin açılımı Öğretim Üyesi Yetiştirme Programıdır. Öğretim üyesi yetiştirilmesi amacıyla Yükseköğretim Kurulunun uygun gördüğü yükseköğretim kurumlarında açılan Öğretim Üyesi Yetiştirme Programını ifade eder. ÖYP kontenjanları ve kadroları YÖK tarafından belirlenir.

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı ile ilgili duyurular bu sayfadan yapılmaktadır: https://oyp.yok.gov.tr

>>> ÖYP Yönetmeliği <<<

[ad]

YÖK ÖYP Komisyonu Nedir?  Yükseköğretim Kurulu Başkanı tarafından bir Yürütme Kurulu üyesinin başkanlığında farklı alanlarda en az beş öğretim üyesinden oluşturulan komisyondur.

ÖYP Araştırma Görevlisi: Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında atanan araştırma görevlisidir.

ÖYP Üniversitesi: Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında lisansüstü eğitim öğretim vermesi Yükseköğretim Kurulunca uygun görülen Devlet yükseköğretim kurumudur.

ÖYP Kurum Koordinasyon Birimi: Yükseköğretim kurumlarında Öğretim Üyesi Yetiştirme Programının sekretarya hizmetlerinin yürütülmesi, programa ilişkin iş ve işlemlerin yürütülmesi ile her türlü harcamanın yapılmasında yetkili ve sorumlu birim.

ÖYP Kurum Koordinatörü: ÖYP Kurum Koordinasyon Biriminin faaliyetlerinin yükseköğretim kurumu adına yürütülmesinden sorumlu, üst yönetici tarafından belirlenen ve üst yöneticiye karşı sorumlu olan kişi.

 

Bir yorum bırakın