Özel eğitim kursları dershaneye mi dönüşüyor ?

0
1277

Eğitim alanında tutarsız değişiklikler devam ediyor. Özel eğitim kurslarında verilecek ders sayısının 3’ten 5’e çıkarılması, akıllara kursların dershanelere dönüşebileceğini getirdi. Elbette bu durum temel liseye dönüşen dershaneler için kötü sonuçları doğurabilir.

Dershanelerini kapatıp temel lise olan bazı kurumların ders sayısının artmasıyla birlikte özel öğretim kursuna dönüşmesi ihtimali de doğdu.

ders çalışmak

DANIŞTAY 8. Dairesi, dershanelerin yerini alan “3 ders verebilen özel öğretim kursları”nın açılmasını düzenleyen genelgeyi 28 Şubat’ta “Eğitim ve öğrenim hakkını ölçüsüzce sınırlandırması” gerekçesiyle iptal etmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Danıştay’ın kararının ardından 12 Nisan’da Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı. Daha önce kurs sahipleri Türk dili ve edebiyatı, matematik, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, felsefe bilim gruplarından sadece 3’ünü seçerek eğitim verebiliyordu. Artık 5 bilim grubunda kurs açılabilecek. Geçen yıl binlerce öğrenci dershaneler kapatıldığı ve kurslarda sadece 3 dersten eğitim alabildikleri için temel liseleri tercih etmişti. MEB’in dershaneciliğin önüne geçmek için aldığı başlıca önlemlerden olan 3 ders şartını 5’e çıkarmasıyla bu kursların işleyişi yeniden gündeme geldi.

Kaynak: Hürriyet

Bir yorum bırakın