Özel eğitim öğretmenliği bölümü YGS 4 puan türüyle öğrenci alacak

0
1295

YÖK görme, işitme ve zihin engelliler ile üstün zekalı öğretmenliğini ‘özel eğitim öğretmenliği’ adı toplarken, gelecek yıldan itibaren özel eğitim öğretmenliği bölümü puan türü YGS-4 olacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın yaptığı açıklamaya göre zihinsel, işitme ve görme engelliler ile üstün yetenekliler öğretmenliği olarak ayrı ayrı verilen lisans eğitimleri birleştirilerek, ‘özel eğitim öğretmenliği’ adı altında yeni bir lisans programı oluşturuldu.

Yeni program, tüm eğitim fakültelerinde 2016-2017 öğretim yılından itibaren başlatılacak.

Özel eğitim öğretmenliği Türkiye’de yeni ancak geçen yıl sadece Kıbrıs’ta bulunan bir üniversitede açıldı ve 70 kişilik kontenjanın hepsi doldu. YÖK yetkililerinden alınan bilgiye göre, dört bölümün toplandığı ‘özel eğitim öğretmenliği’ YGS-4 puan türünden öğrenci alacak. Eski sisteme göre zihin, görme ve işitme engelliler YGS-4; üstün zekalılar öğretmenliği ise YGS-6 puan türünden öğrenci alıyordu. Şu an için 18’i devlet, beşi vakıf, dördü Kıbrıs’ta ve biri de Azerbaycan’da olmak üzere toplam 28 üniversitede bu dört alanda eğitimler veriliyor. Devlet, burslu (farklı burs miktarları dahil) ve ücretli olmak üzere 2015 tercih kılavuzunda toplamda 75 program var. Geçen yıl hepsinin toplam kontenjanı 2 bin 493 iken, bunun 2 bin 399’u doldu.

TERCİHLERİ ARTIRABİLİR

Uzmanlara göre, bu dört dalın bir çatı altında toplanması ve isminin ‘özel eğitim öğretmenliği’ olması olumlu bir gelişme. ‘Engelli öğretmenliği’ ifadesinin adayların tercihlerine olumsuz yansıdığını, tercih psikolojisini kötü etkilediğini belirten uzmanlar, özel eğitim denince öğrencilerin kafasında daha olumlu bir bölümün şekilleneceğini, bunun tercihleri artırabileceğini söylüyor.

Aynı şekilde bölüm puanlarının da yükseleceği görüşündeler. Uzmanlara göre, aynı içerik ve müfredata sahip olmasına ve aynı alanda uzman yetiştirmesine rağmen isim farklılığı nedeniyle öğrencilerin kafasını karıştıran pek çok bölüm bulunuyor. Turizm, iktisadi ve idari bilimler, uluslararası ilişkiler, yönetim bilimleri gibi alanlarda da bu kargaşanın olduğunu söyleyen uzmanlar, bunlarda da isim standartı yakalanabilirse öğrencilerin kafa karışıklığının giderilebileceğini belirtiyor.

Kaynak: Hürriyet Eğitim

Bir yorum bırakın