Özel Güvenlik Görevlileri Koruma Memuru Olabilir

0
1371

İçişleri Bakanlığı, koruma memurluğu ile ilgili bir taslak hazırlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da sunulan taslakta iki temel düzenleme yer alıyor. Bunlar, özel güvenlikçilerin koruma memuru statüsüne alınması ve özel güvenlikçi sisteminin tamamen değiştirilmesidir.

Rapora göre, mevcut özel güvenlik personelleri arasında yaş ve eğitim durumu uygun olanlar ‘koruma memuru’ sıfatıyla göreve başlayacak.

Daha önce de gündeme gelen polisle bekçi arasında bir statü olarak değerlendirilen ‘koruma memuru’ eğitimleri için özel bir müfredat belirlenecek ve polis okullarının altyapısı bu eğitimler için kullanılacak.

Özel Güvenlikçilerin Yüzde 94’ü yetersiz

Rapora göre Türkiye’de özel güvenlik eğitimi alan kişi sayısı 1 milyon 774 bin. 286 bin kişi ise fiilen çalışıyor. Bunların yüzde 30’u 26-30 yaş aralığında ve yüzde 94’ü polislik için yetersiz.

Kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik sayısı da yaklaşık 180 bin.

koruma memuru

Raporun Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Hizmetleri Daire Başkanlığı uzmanlarınca sektör uzmanlarının herhangi bir katkısı olmadan hazırlandığı öğrenildi. Sektör temsilcilerinin görüşlarinin de alınmasının ardından yeni düzenlemenin nasıl olacağı tam olarak netlik kazanacak.

 

Bir yorum bırakın