Özel okul teşvik başvuruları başlıyor

0
826

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, NTV’de özel okul teşvikleriyle ilgili açıklamalardabulundu. Şamlıoğlu, teşvik başvurularının nereden ve nasıl yapılacağı konularında bilgi verdi.

Teşvik başvurularının özel okullardan yapılması gibi bir zorunluluk olmadığını dile getiren Şamlıoğlu, belirlenen 75 bin kontenjanın illerin gelişmişlik düzeyi ve özel okul sayılarına göre verileceğini belirtti. Teşviklerde ailenin durumu yüzde 30 oranında etkili olacak ve detaylar pazartesi günü yayımlanacak olan kılavuzda yer alacak.
Ailenini gelir durumu %30 etkili:

Teşviklerle ilgili detayların belirlendiği kılavuz pazartesi açıklanacak. Okullar ve veliler teşvik için başvuru yapacak. Her öğrenci için 1000 puan üzerinden puan oluşturulacak. Ailenin gelir durumunun yüzde 30’luk bir etkisi olacak. Öğrencinin akademik, sosyal başarısı, kardeş sayısı, şehit veya gazi yakını olması, engel durumu gibi etkenler de puanın belirlenmesinde etkili. Puan üstünlüğüne ve okullara verilen kontenjana göre yerleştirilecekler. Takvimde belirlenen tarihe kadar başvuru yapmaları gerekecek. Öğrencilere tavsiyemiz mutlaka gitmek istedikleri okulları tercih etsinler. Geçen yıl yüzde 97’sinin ilk tercihine yerleştiğini gördük. Bu bizi mutlu ediyor. Başvuru mutlaka özel okuldan yapılacak diye bir şart yok. Öğrenci bir devlet okulunda da teşvik başvurusunda bulunabilir. 75 bin kontenjanı illerin gelişmişlik düzeylerine, özel okul sayılarına göre yayınlayacağız.

Etüt Merkezleri Kapatıldı

Etüt eğitim merkezleri, 1-29 Temmuz arasında dönüşümlerini tamamladı. 1.235 etüt eğitim merkezi bir özel eğitim kurumuna dönüştürüldü. 366’sı kendi isteğiyle kapandı. Hiçbir dönüşüm yapmayanlarsa resmen kapatıldı.

Bir yorum bırakın