Özel Okullardaki Öğrenci Sayısı Yüzde 40 Arttı

0
1135

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, geçen yıl ile bu yıl özel okullarda öğrenim gören öğrenci sayıları ile ilgili bilgi verdi.

Avcı, “Çok büyük bir yükseliş var. Geçen yıl 778 bin 235 öğrencimiz özel okulda okuyordu. Bu yıl 1 milyon 95 bin 747” açıklamasında bulundu.

Okullaşma oranı OECD ortalamasının altında

Bakan Avcı, eğitim-öğretim desteğiyle özel okula kayıt yaptıran öğrenci sayısıyla ilgili, Türkiye’de özel okullaşma oranın OECD ortalamasının altında olduğunu belirtti.

Türkiye’de 2002’de özel okullaşma oranının yüzde 2.3 civarında olduğunu belirten Avcı, bu rakamın yüzde 5’in üzerine çıktığını, ancak halen yüzde 15 olan OECD ortalamasının altında bulunduğunu anlattı.

Dershane dönüşüm programı:

Özel okulların eğitim sektöründe daha etkin olmasını istediklerini belirten Avcı, dershane dönüşüm programının da bu amaçla başlatıldığını söyledi.

Geçen yıl her kademede 166 bin 563 öğrencinin eğitim öğretim desteğinden yararlandığını hatırlatan Bakan Avcı, “Bu yıl ise 227 bin 422 öğrenci yararlandı. Toplam şu anda 393 bin 985 öğrencimiz devlet teşviki de alarak özel okullarda okuyor. Geçen yıla göre bu yıl özel okullarda öğrenci sayımız yüzde 40 arttı. Çok büyük bir yükseliş var. Geçen yıl 778 bin 235 öğrencimiz özel okulda okuyordu. Bu yıl 1 milyon 95 bin 747. Şimdi bazıları ‘Siz, zaten özel okullara gönderecek velilere ayrıca destek veriyorsunuz’ diyor. Hayır. Rakamlar ortada. Birçok veli destekle çocuğunu özel okula gönderebilir hale geldi. Bu orta gelir grubundaki insanlarımız için çok yararlı. Ayrıca her özel okulun yasa gereği yüzde 3 oranında burslu öğrenci okutma zorunluluğu var.”

 

Bir yorum bırakın