Özel Yetenek – Güzel Sanatlar için YKS oturumları

3
8646

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan müzik ve güzel sanatlar gibi üniversite programlarına girmek isteyen adayların yeni üniversite sınav sistemi YKS’de çözmeleri gereken oturum belirlendi.

YGS’nin yerine yapılacak olan ilk sınav Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile özel yetenek sınavlarına girilebilecek.

Özel yetenek sınavı için baraj : 150 

Özel yetenek sınavıyla öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına hangi puan türüyle başvurulabileceği konusundaki soruya da yanıt veren YÖK, “Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden yükseköğretim programlarına Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanı ile başvurulabilecek. Bu programlara başvurabilmek için YGS-LYS sisteminde olduğu gibi TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekiyor” bilgisini paylaştı.

YKS 2018 hakkında:

YKS bu yıl ilk kez yapılacak, 3 oturumlu bir sınav. TYT yani özel yetenek sınavına katılmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken sınav, ilk oturumda yapılıyor. Bu yıl muhtemelen 23 Haziran’da gerçekleştirilecek. Bu sınava başvurular mart ayında alınacak.

3 YORUMLAR

  1. Eski sistemde sadece ygs ye girip ondan sonra yetenek sinavina giriliyordu.Simdi ise tyt ile yetenek sinavi dogru bir bilgimidir?
    Yani tyt ye girdikten sonra yetenek sinavina mi girecegiz?

  2. Ben resim öğretmenliği için hazırlanıyorum. Bunun için ayt de girmem gerek mi ?Sonuçta öğretmenlikte 240.000 kuralı var artık.

Bir yorum bırakın