Partiler Koalisyon Yapacak Mı ? Erken Seçim Olasılığı

0
1219

7 Haziran 2015 seçim sonuçlarının belli olmasının ardından hangi partilerin koalisyon yapacağı ve erken seçim olasılığı konuları üzerinde duruluyor. Sonuçlara göre partiler tek başına iktidar olamazken, koalisyon için kapılar kapalı gibi görünüyor.

Parti liderlerinden koalisyon açıklamaları:

 

Bahçeli: Koalisyona girmem, erken seçime varım.
CHP: AKP ile bir araya gelme ihtimalimiz yok.
Demirtaş: Ak Parti ile koalisyon yapmayacağız.

MHP’nin Bakış Açısı ve İhtimaller:

İlk ihtimal, ideolojik yakınlık da dikkate alınarak AKP-MHP koalisyonu kurulması. Kampanya sırasında koalisyon ihtimaline kapıları en net dille açık tutan tek liderin Devlet Bahçeli olduğunu hatırlatalım. Bahçeli’nin, seçim sonrası ilk açıklamasında, MHP’yi uzak tuttuğu koalisyonun AKP, CHP ve HDP arasında kurulmasını teklif ettiğini, MHP’siz formüllerle hükümet kurulamazsa erken seçim önerdiğini de belirtelim. Elbette bu pozisyonlar önümüzdeki günlerde değişebilir. Yine de olması durumunda AKP-MHP koalisyonunun uzun bir süredir tıkanan Kürt sorununa çözüm süreciyle  tamamen vedalaşma sonucunu doğurması, bu ortaklığın büyük bir bedeli olabileceğini düşündürüyor.

HDP ile AKP’nin Koalisyon İhtimali:

Diğer ihtimal, AKP-HDP koalisyonu. AKP’nin de uzak durmayı arzu edeceği bu ihtimale karşı Selahattin Demirtaş ve Kandil de “hayır” demişti. Elbette kampanya sırasındaki taahhütler pratikte değişebilir. Ancak HDP, böyle bir durumda, olası bir erken seçimde 7 Haziran’da aldığı seçmen desteğinde kayıplara yol açacağını hesaba katacaktır. Zira, Erdoğan, AKP ve başkanlık sistemine karşı HDP’ye oy emanet etmek isteyenlerin sorguladığı temel konu, AKP’ye dışardan veya koalisyon ortağı olarak destek verilmesi ihtimaliydi. Nitekim, Demirtaş da ilk açıklamasında “Söz veriyoruz; içerden ve dışardan AKP’ye destek vermeyeceğiz, muhalefet yapacağız” diyerek bu kapıyı kapattı.

genel secimler oy

Erken Seçim Hangi İhtimallerde Yapılabilir ?

Bir ihtimal daha var ki, çok uzakta sayılmaz; erken seçim. AKP, erken seçimi arzulasa da, parlamentodan erken seçim kararı çıkartabilecek sayıda milletvekili sayısına sahip değil. Malum, anayasanın “Toplantı ve Karar Yeter Sayısı” başlıklı 96. maddesine göre, TBMM Genel Kurulu’nun, üye tamsayısının (550) en az üçte biri ile (184) toplanabiliyor. TBMM Genel Kurulu’nda karar alınması için de, toplantıya katılanların (en az 184 milletvekili) salt çoğunluğu gerekiyor. Ancak karar yeter sayıs, hiçbir zaman TBMM üye tamsayısının dörtte birinin (138) bir fazlasından (139) az olamıyor. TBMM’de çoğunluğu elinde bulunduran partiler, anayasadaki bu “asgari” sayıları dikkate alarak yasama çalışmalarını şekillendiriyor. AKP, bu kezçoğunluğu elinde bulundurmadığı için, TBMM Genel Kurulu’ndan istediği kararı tek başına geçirmesi mümkün görünmüyor.
Diğer yandan, yorucu ve ihtimal masraflı bir kampanya yapan milletvekilleri, parlamentoya girer girmez erken seçim kararına evet demek istemez. Bu durumda erken seçim için tek ihtimal var. Anayasanın 116. maddesi uyarınca, “yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Başkanlık Divanı seçiminden sonra 45 gün içinde Bakanlar Kurulu’nun kurulamaması hâlinde Cumhurbaşkanı TBMM Başkanı’na danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.”
Kaynak: t24.com.tr

Bir yorum bırakın