Pedagojik Formasyon Başvuruları Ne Zaman Yapılacak ? Kontenjan Kaç Kişi Olacak ?

0
1498

YÖK’ün geçtiğimiz gün yaptığı açıklamaya göre 2013-2014 akademik yılı için pedagojik formasyon eğitimi başvuruları ALES Sonbahar sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayacak. 

>>> Pedagojik Formasyon Tercihleri Başladı <<<

ALES sınavı 17 Kasım 2013 tarihinde yapılacaktır, sonuçların 1 hafta içinde açıklanacağını düşünürsek 24 Kasım 2013 gibi yani kasım ayı sonlarında pedagojik formasyon başvuruları başlamış olacak. Bu yıl yerleştirme ÖSYM tarafından yapılacaktır.

YÖK’ün açıklamasına göre pedagojik formasyon kontenjanı:  20.000

Formasyon almak isteyen öğrenciler ALES’e girmek zorundadırlar.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programlarıyla İlgili Açıklama
Yükseköğretim Kurulu’nca geçtiğimiz yıllarda izin verilen üniversitelerimizde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verilmiştir.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçları da kullanılacaktır. Bununla ilgili kısa bir açıklama, ÖSYM tarafından yayınlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, “Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de ALES sonuçları kullanılacaktır. Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur” şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir.

pedagojik formasyon

 

Bir yorum bırakın