Pedagojik Formasyon Eğitimi Atamalara Yetiştirilecek

0
1181

Öğretmen olmak için pedagojik formasyona bu yıl başvuran ancak sonuçların bir türlü açıklanamaması ve yapılan değişiklikler nedeniyle bu yıl ki ağustos atamalarına kadar eğitimin sonlanmayacağını düşünen adaylar geçtiğimiz günlerde twitter’den #YÖKFormasyonu2014AtamalarınaYetiştir hashtagı oluşturmuşlar ve bu hashtag Türkiye gündeminde yer almıştı.

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre: “Programın açılması bazı nedenlerle gecikti ancak yaz dönemi de kullanılarak adaylar ağustos ayında yapılacak öğretmen ataması başvurularına yetişecek” denildi. Yani internette yer alan formasyon 2014-2015 akademik yılına kaldı haberleri gerçeği yansıtmamaktadır.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Mehmet Şişman, Twitter’da yaptığı açıklamada programın temmuz sonuna yetişeceğini belirterek öğretmen adaylarına, “Şimdi tweeti bırakıp ders çalışın” önerisinde bulundu.

pedagojik formasyon
YÖK’ten, Hürriyet’e yapılan yazılı açıklamada da Mehmet Şişman’ın önerisine destek verildi. Programın ağustos ayındaki öğretmen atamalarına kadar yetişeceği vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:
“Pedagojik formasyon programlarına merkezi olarak öğrenci yerleştirme kararımızda amaç, üniversitelerde pedagojik formasyon programı açılan alanlar ve öğrenci yerleştirme kriterleri yönünden daha adil bir sistem geliştirmekti. Bu konuda akademik ortalamanın yanında ALES sonuçlarının da kullanılmasının uygun olacağına karar verildi. Programın açılması bazı nedenlerle gecikti, ancak yaz dönemi de kullanılarak adaylar ağustos ayında yapılacak öğretmen ataması başvurularına yetişecek şekilde program tamamlanacak. Şu anda 30 bin aday programlara yerleştirilecek, gelecek öğretim yılında da bu kadar adayın yerleştirilmesi planlanıyor. Daha önce 20 bin aday için hazırlanan başvuru kılavuzları şu anda güncelleniyor. Daha önce başvuru yapanlar başvurularını güncelleyebilecek, yeni başvurmak isteyenler da başvurabilecek. Yeni başvuru alma sürecinin önümüzdeki hafta içinde yapılması, programların da şubat başında başlatılması planlanıyor.”

Bir yorum bırakın