Polis Meslek Yüksek Okuluna girişte YKS TYT testi

0
1021

YGS’nin kaldırılmasının ardından PMYO’ları için yen üniversite sınavının ilk oturumu TYT şartı aranacak. Polis Meslek Yüksek Okulu’na başvuru yapmak isteyen adayların bu nedenle başvuruları Mart ayında gerçekleştirilecek olan yeni üniversite sınavı YKS başvurusunu yapmaları gerekmektedir.

YKS ile ilgili bilgi için: http://www.gribilge.com/egitim/sinav/yuksekogretim-kurumlari-sinavi/

Polis Meslek Yüksekokulları başvuru şartları nelerdir?

Polis Meslek Yüksekokulu öğrencisi olabilmek için; Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin 5. maddesi gereği Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olmak,

PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği; “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak.”

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacak olan üniversiteye giriş sınavından istenilen puanı almış olmak, Polis Akademisi Başkanlığınca yapılan Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında ve ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak PMYO Sınavında başarılı olmak şartları aranmaktadır.

Bir yorum bırakın