Portakal Gazının Özellikleri ve Etkileri

0
4000

Gezi parkı direnişi devam ederken polis, farklı gazlar kullanmaya başladı. Kullanıldığı iddia edilen gazlardan biri “portakal gazı” olarak geçiyor. Kimi kesime göre bu gaz, ABD’nin Vietnam’da kullandığı Agent Orange, diğer kesime göre ise biber gazının daha etkili hali. Kesin olarak hangi gazın kullanıldığını bilmiyoruz, Agent Orange‘yi atmak bir yana bulundurmanın bile uluslararası suç olduğunu belirtmek isteriz.

Agent Orange’nin kesin olarak kullanılıp kullanılmadığını bilmiyoruz, dün katıldığımız direnişte biber gazından daha etkili, yüzü yakma hissiyatı veren bir gaz bombası ile karşılaştık. Anti asit karışımı ve limon pek işe yaramadı. 

Güncelleme: İnternette paylaşılan kapsüllerde bu gaza rastlamadık. Portakal gazı denilen gazın, biber gazının etkilerinin arttırılmışı olarak tanımlanmakta. Evet, daha zor dağılıyor ve daha etkili.

Gazın etkileri:

Portakal Gazının bilinen en büyük etkisi, kanseri tetiklemesidir. Vietnam’da kullanıldıktan sonra kanser vakalarında %6000’lük bir artış görüşmüştür.

Gazın rengi: Bu gazın rengi turuncu ya da sarı değildir. Vietnam savaşı sırasında gazların saklandıkları tankların üzeri turuncu çizgiyle işaretlendiği için agent orange ismini almış.

Ne yapılması gerekir ?

Gaz maskeniz yoksa gaza yaklaşmayın, kapsülü alıp geri atmaya çalışmayın.

Bu gaz atıldığı yerde, rüzgara bağlı olarak 15 dakika kadar etkisini göstermektedir. İnsanlar etkisinin dağıldığını zannedip bulundukları yere hemen dönmemeliler.

Gazı soluduysanız; uzun bir süre sigara içmeyin.

Bu gazın etkileri arasında “geçici felç” de yer almaktadır. 24 ekim 2002 moskova tiyatro baskınınında Rus özel timi tarafından benzeri kullanılmış ve felç etkisi nedeniyle onlarca rehine ölmüştür.

Evrim Ağacı yazısından:

Turuncu Ajan (Portakal Gazı): İnanılmaz zehirli olan bu gaz, Vietnam’da ortalama 500.000 çocuğun doğuştan özürlü olmasına, 400.000 kişinin doğrudan ölümüne, 1 milyondan fazla kişininse sakat kalmasına neden olmuştur. Aşırı zehirli ve karsinojen kimyasallar olan 2,4,5-T ile 2,4-D’den %50’şer bir oranda içerir. İsmini gazın renginden değil, kutusundaki turuncu şeritlerden alır. Vietnam Savaşı boyunca, yani 1962-1971 yılları arasında yaklaşık 76 milyon litre sıkılmıştır. Beyaz renkli olan bu gaz, yine bitki örtüsünü tamamen ortadan kaldırmak için kullanılmış olsa da, yukarıda verdiğimiz miktarda kişiye zarar vermiş ve ölümüne neden olmuştur.

Neden olduğu hastalıklar:

Özellikle boğaz kanseri ve lösemiye neden olmakta, sinir sistemini harap etmekte ve sinirsel hastalıklara neden olmakta, sindirim sistemini iflas ettirmekte ve deri ile solunum yolu hastalıklarına neden olmaktadır. Portakal Gazı’nın ayrıca Hodgkin Lenfoması’na, prostat kanserine, akciğer kanserine, bağırsak kanserine, yumuşak doku sarkomasına ve karaciğer kanserine neden olduğu bilinmektedir. Bu gazların birçok ülkede kullanılması ve hatta bulundurulması yasaklanmıştır.

Madde ardında Dioxin maddesini bırakmaktadır. Vietnam’da hala insanlar üzerindeki kas ve kemik bozuklukları, doğumsal anormaliler gibi etkilerini göstermektedir. Bu gaz bitki örtüsünü de tahrip edici niteliktedir.

portakal gazi

Bir yorum bırakın